22.9 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Apă caldă și dezinfectanți, printre „cerințele” pentru noul an școlar. Consilierii vor și tablete pentru elevii care nu au

Întrucât școlile nu se vor deschide până în toamnă, consilierii locali cer ca unitățile de învățământ să se pregătească corespunzător pentru noul an școlar, cu apă caldă și dezinfectanți. De asemenea, consilierii cer municipalității să achiziționeze tablete pentru elevii care nu au pentru cursurile online.

În cadrul ședinței de consiliu local de ieri, mai mulți consilieri au cerut pregătirea școlilor pentru noul an școlar din toamnă. Printre cele solicitate municipalității s-au numărat apa caldă la toaleta elevilor și a profesorilor, dar și aparate pentru dezinfectant.

Solicitarea a venit de la consilierul UDMR Antal Attila, care a precizat că din câte știe nicio școală nu are apă caldă. O altă solicitare a fost de asigurarea a tabletelor pentru elevii și profesorii care nu au, pentru a putea participa la cursurile online.

„Este clar nevoie de susținerea elevilor în procesul de învățământ care se va desfășura prin alte metode, online, de susținerea elevilor cu echipamentele necesare ca să poată să intre în sistemele online de predare. Mă refer la achiziția de către municipiul Bistrița de tablete. Clar că este nevoie pentru că nu toți elevii au asemenea dispozitive. Sunt echipamente la prețuri convenabile pe piață care se pot achiziționa”, a precizat consilierul PNL Ioan Peteleu.

Cu o posibilă sursă de finanțare a venit și consilierul PER Teodor Mârza. Acesta a spus că s-ar putea folosi sumele destinate programului cornul și laptele, care nu poate funcționa perioada aceasta.

Rămâne de văzut ce vor decide consilierii la următoarele ședințe de Consiliu Local. În această perioadă, Inspectoratul Școlar Județean lucrează la o evidență clară a acestor nevoi în școlile din județ.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: