32.3 C
Bistrița
marți, august 11, 2026

AQUABIS: Avarii și întreruperi de apă, astăzi, 6 august 2026

În vederea  remedierii  unei avarii identificate  pe rețeaua de distribuție a apei, Aquabis este nevoită să sisteze furnizarea  apei potabile astăzi, 06 August 2026, în intervalul orar 09:00 – 14:00 ( estimativ ) în localitățile Bața și Ciceu Mihăiești.

UPDATE 9

Comunicat sistare – în atenția abonaților din localitățile Malin , Rusu de sus , Nușeni , Beudiu , Vița , Cociu , Mogoșeni , Herina , Galații Bistriței , Dipșa , Tonciu , Albeștii Bistriței și Teaca! Din cauza faptului că sistemul de alimentare cu apă este suprasolicitat în această perioadă, procesul de acumulare a apei în rezervoare este afectat. Compania noastră anunță sistarea furnizării apei potabile începând de astăzi, 06 August 2026, de la ora 22:00 până mâine, 07 August 2026 la ora 07:00, în localitățile enumerate mai sus, interval necesar pentru ca nivelul apei din rezervoare să atingă cote optime” – explică compania.

UPDATE 8

„În urma manevrelor efectuate pentru reluarea furnizării apei pe magistrala OL DN 600 de pe strada Industriei și a faptului că direcția de curgere a apei s-a schimbat, turbiditatea va crește pe rețelele de distribuție din partea de jos a municipiului Bistrița în următorul interval de timp. Vă rugăm să folosiți apa doar în scop menajer până la limpezire și să nu o utilizați pentru consum!” – precizează compania.

UPDATE 7

Revenim asupra comunicatului publicat astăzi în legătură cu localitatea COLIBIȚA și informăm abonații că situația existentă la această oră impune prelungirea sistării furnizării apei potabile până vineri 7 august 2026 , ora 7.00″ – transmite Aquabis.

UPDATE 6

Astăzi, 06 August 2026, de la ora 17.00  până la  ora 21.00 ( estimativ ) se ia apa în orașul Beclean – cartier Podirei, zona de agrement, stațiunea și localitatea Figa.

UPDATE 5

Aquabis anunță sistarea furnizării apei potabile începând de astăzi,  06 August 2026, de la ora 17:00 până mâine, 07 August 2026  la ora 07:00, în localitățile  Mărișelu, Măgurele, Domnești, Sântioana și Bârla,  interval necesar pentru ca nivelul apei din rezervoare să atingă cote optime.

UPDATE 4

Anunțăm abonații din localitatea Colibița că serviciul de alimentare cu apă va fi sistat astăzi, 06 august 2026, în intervalul orar 16.30 – 19.00 (estimativ) pentru echilibrarea parametrilor calitativi ai apei, care s-au depreciat semnificativ în urma ploii torențiale. Până la remedierea situației, suntem nevoiți să menținem sistat serviciul de alimentare cu apă”, transmite compania. 

UPDATE 3

Mâine, 07 August 2026, în intervalul orar 09:00 – 14:00 ( estimativ ) se ia apa în orașul Năsăud pe strada Avram Iancu.

UPDATE 2

În intervalul orar 13:15 – 15:30 ( estimativ ) se ia apa în localitățile Satu Nou – parțial  și Petriș – parțial.

UPDATE

În intervalul orar 09:45 – 14:00 ( estimativ ) se ia apa în municipiul Bistrița pe strada Calea Dejului ( parțial – de la pasarelă către cartierul Viișoara ).

Vă asigurăm că o echipă de intervenție se află la fața locului și ia toate măsurile necesare astfel încât reluarea furnizării apei să aibă loc în cel mai scurt timp posibil.

Menționăm faptul că apariția avariilor pe rețeaua publică de alimentare cu apă nu poate fi anticipată și este, de cele mai multe ori, însoțită de întreruperea imediată a furnizării apei în zonele implicate. Din acest motiv, în unele situații anunțarea întreruperii furnizării apei poate avea loc după sistarea efectivă a alimentării cu apă.

În urma manevrelor executate pe rețeaua de distribuție a apei potabile, există posibilitatea deprecierii parametrilor calitativi ai apei (creșterea turbidității), fapt pentru care înainte de consum, vă rugăm să lăsați apa să curgă câteva minute pentru limpezire.

Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze față de consumatori pentru disconfortul creat în acest interval.

Vă stăm la dispoziție pentru sprijin și informații suplimentare la următoarele numere de telefon : 0263213117 și 0372742478.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Hotel Metropolis, Supercom, Clinica Sanovil. Se caută asistent medical, inginer proiectare, lăcătuș mecanic, maseur

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Supercom, unde este nevoie de șoferi profesioniști. Hotel Metropolis angajează personal. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră. Se fac angajări și la Kreativ Metal, Amicii Building, Eurocompozite sau INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.