24.1 C
Bistrița
sâmbătă, septembrie 13, 2025

Aquabis: Se întrerupe apa potabilă, astăzi, în Jelna. Localități fără apă, din cauza lipsei de precipitații

În vederea remedierii unei avarii identificate pe rețeaua de distribuție a apei, Aquabis anunță întreruperea furnizării apei potabile astăzi, 11 septembrie de la ora 10:00 până  la ora 15:00 (estimativ), în localitatea Jelna, pe strada Drumul Pietrișului – total.

În atenția locuitorilor din municipiul Bistrița – Valea Jelnei, și localitățiile Jelna, Budacu de Jos, Buduș, Orheiul Bistriței, Satul Nou, Petriș:

În contextul lipsei de precipitații din această perioadă, punctul de captare a apei din Cușma este considerabil afectat. Debitul este foarte scăzut și insuficient pentru a asigura funcționarea serviciului de furnizare a apei la parametri optimi în toate zonele.

Procesul de acumulare a apei în rezervoare este afectat. Pentru ca nivelul apei din rezervoare să atingă cote optime, Aquabis anunță sistarea furnizării apei potabile astăzi, 11 septembrie, de la ora 12:00 până la ora 17:00, în localitățile enumerate mai sus.

Se întrerupe apa potabilă în aceste localități și de la ora 22:00, până mâine, 12 septembrie, la ora 06:00.

Reiterăm rugămintea de a folosi apa potabilă din rețeaua publică cu prudență și responsabilitate, îndeosebi în această perioadă. 

Utilizați apa potabilă doar în scopuri esențiale – pentru băut, nevoi igienico-sanitare și casnice.

Evitați sau reduceți frecvența acțiunilor precum irigații, spălarea trotuarelor, umplerea piscinelor, etc.

Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze față de consumatori pentru disconfortul creat în acest interval”, transmite Aquabis.

********************

Menționăm că apariția avariilor pe rețeaua publică de alimentare cu apă nu poate fi anticipată. Ea este, de cele mai multe ori, însoțită de întreruperea imediată a furnizării apei în zonele implicate.

Din acest motiv, în unele situații, anunțarea întreruperii furnizării apei poate avea loc după sistarea efectivă a alimentării cu apă”, transmite Aquabis.

În urma manevrelor executate pe rețeaua de distribuție a apei potabile, există posibilitatea deprecierii parametrilor calitativi ai apei (creșterea turbidității). Pentru acest fapt – înainte de consum – vă rugăm să lăsați apa să curgă câteva minute, pentru limpezire.

AQUABIS îşi cere scuze faţă de consumatori pentru disconfortul apărut în acest interval.

Telefon Dispecerat 0263/21.31.17 şi 0372/74.24.78.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...