Aquabis – „Din cauza suprasolicitării sistemului, anunțăm abonații că rezervorul care asigură alimentarea pentru localitățile Ciceu-Giurgești, Dumbrăveni și Negrilești nu atinge nivelul optim. În următorul interval de timp locațiile de consum din cele 3 localități vor resimți lipsă presiune apă sau chiar lipsă apă.
În atenția abonaților din localitățile Satu Nou, Petriș, Orheiu Bistriței și Jelna
„Informăm abonații din localitățile enumerate mai sus că furnizarea apei va fi sistată pe timpul nopții, începând de astăzi, 6 iulie 2025, de la ora 22:00, până mâine, 7 iulie 2025, la ora 05:00 (estimativ), pentru ca nivelul apei în rezervoarele de stocare să atingă nivelul optim astfel încât apa să ajungă la toate locațiile de consum pe timpul zilei”, transmite Aquabis.
Rugăm din nou toți abonații să utilizeze apa potabilă provenită din rețeaua publică cu prudență și responsabilitate.
Utilizați apa potabilă doar în scopuri esențiale – pentru băut, nevoi igienico-sanitare și casnic.
Evitați sau reduceți frecvența acțiunilor precum irigații, spălarea trotuarelor, umplerea piscinelor, etc.
Menționăm că echipele de intervenție ale companiei au intensificat în această perioadă acțiunile de depistare a posibilelor furturi de apă din rețeaua publică.
În situația în care vor fi identificate consumuri ilegale de apă, compania noastră va notifica organele competente pentru luarea măsurilor care se impun.
Vă mulțumim pentru înțelegere. Ne cerem scuze față de consumatori pentru disconfortul creat în acest interval”, transmite Aquabis.