-3.9 C
Bistrița
marți, decembrie 30, 2025

Bistrițean păgubit de un tânăr de 18 ani, după o ”țeapă” cu anvelope livrate în Germania

Un bistrițean care lucrează în Olanda și-a comandat niște anvelope, cerând livrarea lor în Germania. Vânzătorul i-a cerut bani de motorină și s-a făcut nevăzut. Tânărul de 18 ani din Galați a ajuns pe mâna poliției.

Un bistrițean orgininar din Sângeorz Băi a fost țepuit de un tânăr de 18 ani din Galați. Bărbatul lucrează în Olanda și a vrut să își cumpere anvelope pentru camion. A găsit un vânzător și a cerut livrarea anvelopelor în germania.

Vânzătorula  fost de acord, dar l-a sunat la un moment dat că a rămas fără ,motorină și să îi dea un avans. Bistrițeanul i-a plătit 2000 de lei, ca apoi vânzătorul să nu îi mai răspundă.

Din primele verificări efectuate a reieșit faptul că bărbatul ar fi fost contactat telefonic cu privire la vânzarea unor anvelope pentru camion. După ce s-au înțeles cu privire la preț, bărbatul din Sângeorz-Băi a comunicat ca date de livrare o adresă din Germania.

Ulterior, vânzătorul a revenit și i-ar fi spus cumpărătorului că se află în apropierea adresei de livrare, în Germania, însă a rămas fără combustibil și are nevoie de un avans de 2.000 de lei. După ce i-a transferat banii, acesta nu a mai răspuns la telefon” au explicat reprezentanții IPJ BN.

Vânzătorul – un tânăr de doar 18 ani

Bistrițeanul a anunțat poliția care a făcut verificări. Și au găsit falsul vânzător în persoana unui tânăr de doar 18 ani din Galați.

În urma cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat un tânăr de 18 ani din județul Galați, bănuit de comiterea faptei. Prejudiciul cauzat, în valoare de 2.000 de lei, a fost recuperat integral și restituit păgubitului.

Polițiștii Compartimentului de Investigații Criminale Sângeorz-Băi, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud, continuă cercetările pentru documentarea întregii activități infracționale și luarea măsurilor legale care se impun” au transmis polițiștii.

Oamenii legii vă sfătuiesc să:
  • Comparați mereu prețurile și verificați sursa. Escrocii profită de dorința oamenilor de a
    face o „afacere bună” pentru a vinde produse fictive sau contrafăcute.
  • Evitați plățile în avans către persoane necunoscute sau firme fără date de contact clare.
    Înșelăciunile online sunt frecvent mascate sub aparența unor reduceri spectaculoase.
  • Verificați recenziile și autenticitatea site-ului. O simplă căutare online poate dezvălui
    dacă alte persoane au fost păcălite în același mod.
  • Nu furnizați date personale sau bancare pe platforme nesigure. Escrocii pot folosi pagini
    false, care imită magazine cunoscute, pentru a vă sustrage datele.
  • Dacă aveți dubii, cereți o dovadă concretă: factură, număr de înregistrare, certificat de
    garanție. Lipsa acestora e un semnal de alarmă.
  • Sesizați imediat poliția dacă ați fost victima unei posibile înșelăciuni. Puteți apela 112
    în caz de urgență sau vă puteți adresa celei mai apropiate unități de poliție.

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noi locuri de muncă, la IPROEB, Arena by Casa EMA, Clinica Sanovil: Se caută consultant vânzări, operatori cabluri electrice, ospătar, jurist

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, care angajează operatori cabluri electrice. Aquabis caută electrician, mecanic, instalator și încasator la Bârgău. Posturi disponibile există și la Îndemânarea Construct, Arena by Casa EMA, Fan Courier sau Amicii Building. Lista completă, mai jos:  

REVELION 2026 la Flamingo, cu bucate alese și muzică LIVE cu Lorena Florentin și Nicu Cioanca

Trecerea dintre ani o poți sărbători cu bucate bune și muzică de petrecere, la Flamingo. Ai...

NOI locuri de muncă, în Bistrița, Beclean, Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent șef șantier, economist, psiholog

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. IPROEB angajează operatori cabluri electrice, iar Aquabis caută încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! Lista completă, mai jos: