23.1 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

Bistrițeanul Cristian Tamaș, antrenorul anului la tenis de masă în Germania, pentru performanțele de la Werder Bremen

Bistrițeanul Cristian Tamaș a primit recent distincția Antrenorul anului 2024, pentru performanța sa ca antrenor la Werder Bremen. Acesta antrenează echipa de tenis de masă din 2005.

Sportivul Cristian Tamaș, originar din Bistrița, a fost distins recent cu titlul Antrenorul Anului 2024 în Germania. Au fost onorate și apreciate astfel performanțele sale alături de echipa de tenis de masă Werder Bremen. De altfel, doi dintre sportivii antrenați de Cristina Tamaș au fost de asemenea distinși cu titlul Sportivul anului. E vorba de Hunor Szöcs (în 2017) și Mattias Falck (în 2022). Detalii – AICI.

Werder tocmai fusese promovat în Bundesliga în 2005 și căuta urgent un antrenor cu licență A. Iar Tamaș, pe atunci în vârstă de 25 de ani, antrenase deja cu succes de câțiva ani echipa feminină a clubului TuS Bad Driburg de lângă Detmold.” Așa începe un amplu articol dedicat bistrițeanului Cristian Tamaș – în publicația butenunbinnen.de.

De când îi antrenează pe sportivii de la Werder, Cristian Tamaș a devenit „inima și sufletul departamentului de tenis de masă”.

În primul an au fost retrogradați, dar cu multă muncă și entuziasm, în timp, Cristian Tamaș a transformat Bremenul într-un adevărat centru de tenis de masă. Clubul a apeciat talentul și intuiția antrenorului din Bistrița în ceea ce privește motivarea sportivilor.

Nimeni din familia lui nu era interesat de sport, dar orașul său natal, Bistrița, un oraș de 80.000 de locuitori din Transilvania, era o fortăreață a tenisului de masă. La vârsta de șase ani, Tamaș a început sportul mai mult din întâmplare. Iar de atunci nu a mai ernunțat la el. Erau antrenamente grele și antrenori stricți, dar lui Tamaș îi plăcea tenisul de masă. La școală, vecinul său era Adrian Crișan – care mai târziu avea să facă parte din echipa de campionat a lui Werder”, se arată în sursa citată.

Întreaga poveste – AICI.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: