14.1 C
Bistrița
vineri, mai 8, 2026

Bogdan Ivan, ministrul Digitalizării: Susținem 7500 de IMM-uri cu activități de cercetare-dezvoltare

Bogdan Ivan, ministrul Digitalizării, s-a întâlnit ieri, la sediul Ministerului Cercetării, Inovării și Digitalizării cu Marisa Lago, Under Secretary pentru Comerț Internațional din cadrul Departamentului Comerțului al SUA.

România și Statele Unite ale Americii au un parteneriat strategic de 27 de ani. Este un parteneriat bazat pe valori și principii comune, susținut prin schimburile comerciale substanțiale, care au ajuns la 5,5 miliarde de dolari în 2023, în creștere cu 10% față de 2022.

IMM-urile sunt coloana vertebrală a oricărei economii libere și au reprezentat un subiect major de discuții.

Companiile mici și mijlocii sunt cele care se bazează cel mai mult pe inovație și soluții ingenioase pentru a rezolva problemele din societate.

România investește în consolidarea ecosistemului dedicat cercetării și inovării.

Am prezentat Marisei Lago programul prin care susținem 7500 de IMM-uri cu activități de cercetare-dezvoltare pentru a transpune soluții inovative în produse și servicii concrete, printr-o finanțare de peste 600 de milioane de euro.

Marisa Lago a apreciat transformarea economică fulgerătoare a României și capitalul uman excepțional al țării noastre, pe care le consideră argumente excelente pentru creșterea investițiilor companiilor americane în România”, a transmis ministrul Bogdan Ivan.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...