13.4 C
Bistrița
vineri, aprilie 26, 2024

Sportivii Sleddog Bistrița-Năsăud și-au cerut iertare câinilor lor, după Campionatul mondial din Italia

În week-endul care a trecut s-a încheiat Campionatul mondial de sănii trase de câini din Vermiglio 2023. Sportivii Clubului Sleddog Bistrița-Năsăud și-au cerut iertare câinilor lor…

România a fost reprezentată la Campionatul mondial din Italia de Bogdan Berende (categoria 6 câini), Damaschin Berende (categoria 4 câini) și preotul din Rodna – Attila Kiss, care a participat la categoria 8 câini.

Sportivii Clubului sportiv Sleddog Bistrița-Năsăud au reușit să bifeze rezultate foarte bune, având în vedere anvergura competiției și condițiile de antrenament.

Preotul Attila Kiss s-a clasat pe locul 9 la categoria 8 câini. Tânărul Bogdan Berende a ocupat locul 14, la categoria 6 câini.

Damaschin Berende a reușit să participe la o singură manșă a campionatului. Din păcate, sportivul bistrițean a fost descalificat și nu a mai reușit să ia startul în manșele 2 și 3. În prima manșă acesta s-a accidentat, fapt care nu i-a mai permis să participe la următoarele probe ale campionatului.

Primul nostru gând se îndreaptă spre cățeii noștri, cărora le cerem iertare că i-am antrenat pe noroi în loc de zăpadă… Oricum lor nu le pasă. Aleargă pentru propria plăcere și pentru bucuria de a te vedea fericit la capăt. Aleargă pentru îmbrățișările de la finalul cursei pe care le-au primit din plin…

Cât despre noi, mereu avem ceva de învățat.

Urmează-ți visul cu mai multă pasiune, mai ales atunci când nu ești în vârf!”, au transmis sportivii de la Sleddog Bistrița-Năsăud.