19 C
Bistrița
luni, august 17, 2026

Castelul de la Arcalia și-a recăpătat strălucirea! Lucrările de restaurare, aproape gata

Lucrările de restaurare la Castelul contelui Bethlen din Arcalia sunt aproape gata. Acesta aparține Universității Babeș Bolyai, care a prins o finanțare prin Programul Operațional Regional pentru aceste lucrări.

Asociația Petrus Italus Trust a făcut publice fotografii cu castelul contelui Bethlen din Arcalia, pe care-l numește „cel mai norocos conac din județ”. Acesta este în patrimoniul Universității Babeș Bolyai, care a reușit să obțină o finanțare prin Programul Operațional Regional pentru lucrările de reabilitare și restaurare.

„Construit de contele Bethlen Balazs la mijllocul secolului al XIX-lea, este singurul castel ardelean în stil maur. Sperăm că UBB îl va deschide pentru rezidente academice în loc să îl muzeifice. Clădirea este înconjurată de un generos parc dendrologic gata pentru plimbări creative”, notează cei de la Petrus Italus Trust.

Costurile de reabilitare și extindere a complexului de la Arcalia costă 12 milioane de lei. Odată reabilitat, castelul de la Arcalia va deservi anual peste 600 de studenți, masteranzi și doctoranzi. Proiectul a vizat și extinderea spațiilor de învățământ cu peste 840 de metri pătrați.

Mai multe despre ce s-a întâmplat la Arcalia în materialele de mai jos:

Rectorul UBB: „Castelul Arcalia face parte dintr-un plan mai general, care va lega în inima Transilvaniei unitățile UBB într-un ecosistem turistic unic”

FOTO SPECTACULOS! Cum va arăta castelul conților Bethlen de la Arcalia, odată ce va fi reabilitat

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. A SOSIT ACEL TIMP ACUM ANGROPAT –-SI LASAT DE BN. UITAT -SAU TREZIT -CLUJENI SA FACA CEVA AN –ARCALIA UNDE ESTE ACEASTA VALOARE AS DE MARE istorica . FAIN CA SE FACE CEVA SI NU AU DEMOLAT ACEST -FRUMOS CASTEL –COMUNISTI DE ASTAZI AN RO.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Hotel Metropolis, Supercom, Clinica Sanovil. Se caută asistent medical, inginer proiectare, lăcătuș mecanic, maseur

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Supercom, unde este nevoie de șoferi profesioniști. Hotel Metropolis angajează personal. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră. Se fac angajări și la Kreativ Metal, Amicii Building, Eurocompozite sau INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.