17.5 C
Bistrița
duminică, mai 3, 2026

Cătălin, conductor de tren: ”Sunt mulți inconștienți – pietoni și șoferi- care se avântă în fața trenului. Bătrânii sunt cei mai încăpățânați”

Cătălin este conductor de tren de 9 ani de zile. Accidentul mortal de azi-dimineață l-a făcut să reacționeze. ”Sunt mulți inconștienți- pietoni și șoferi- care se avântă în fața trenului. Bătrânii sunt cei mai încăpățânați” a transmis acesta reporterilor Bistrițeanul.ro

Un accident mortal a avut loc în această dimineață, la trecerea la nivel cu cale ferată din Decebal. O femeie de 58 de ani, care locuia la blocurile sociale din Subcetate, s-a coborât din autobuzul de pe linia 13, pe strada Eroilor. Cu căștile în urechi, a trecut în grabă calea ferată, fără să se asigure. Nici nu a auzit goarna trenului.

FOTO/VIDEO: Femeie lovită mortal de tren, în zona Decebal!

Cătălin, un mecanic de locomotivă, a reacționat prompt.

Sunt mecanic de locomotivă … Mulți trec nepăsători prin fața trenurilor sau stau în gabaritul de liberă trecere. În gări claxonez insistent și grupuri de oameni trec prin fața mea la distanțe destul de mici, asta cu intenție! Mai sunt și îngândurați, și oameni cu probleme, dar cei mai mulți se aventurează la risc sau nu se uită pe fiecare linie dacă se apropie vreun vehicul feroviar! Îmi pare rău…” a scris Cătălin.

Reporterii Bistrițeanul.ro au luat legătura cu el. E conductor de locomotivă de 9 ani de zile. I-a plăcut de mic să circule cu trenul, și chiar a văzut primul impact în urma căruia o persoană și-a pierdut viața, la 12 ani.

Sunt foarte mulți care trec nepăsători. Și e drept că în unele situații sunt cazuri de suicid.

Dar sunt alții care aleg să treacă prin fața trenului intenționat. Și bătrânii sunt cei mai încăpățânați. Recent, unul a trecut prin fața mea și a scăpat milimetric. Nici nu le pasă că îi claxonezi. Ei se avântă. Atât în gări, cât și la treceri la nivel cu cale ferată. 

Și șoferi sunt foarte mulți inconștienți. Dacă i-ați vedea cum se aventurează, cum ignoră semnalele luminoase și acustice și claxoanele noastre….

Am avut caz când a oprit la calea ferată, a văzut că vin și a zbughit-o în fața mea, scăpând tot așa, milimetric. Noi, ca și conductori, trebuie să fim foarte puternici din punct de vdere psihic, pentru că vedem multe…” a explicat, pentru ziarul local Bistrițeanul.ro, Cătălin.

Acesta a transmis un mesaj atât pentru șoferi cât și pentru pietoni.

Să nu se grăbească niciodată! Să se asigure temeinic! Să lase căștile, telefoanele și gândurile deoparte și să nu creadă că trenul poate opri cum cred ei!” a fost sfatul transmis de Cătălin.

 

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: