0.5 C
Bistrița
joi, ianuarie 15, 2026

Celula 3 pentru gunoaie, de la Tărpiu, în așteptarea acordului de mediu

Centrul de Management Integrat al Deșeurilor de la Tărpiu va avea, în total, patru celule. Pentru cea de a treia se așteaptă acord de mediu.

Groapa de gunoi de la Tărpiu este prevăzută să aibă patru celule. Prin centrul de Management Integral al Deșeurilor, Consiliul Județean a realizat până acum Celula 1 și 2.

Celula 1 a fost închisă, fiind plină, iar celula 2 a fost dată în folosință în anul 2021. Aceasta este plină în proporție de puțin peste 60 la sută.

Astfel, Consiliul Județean Bistrița – Năsăud a demarat procedurile premergătoare începerii lucrărilor pentru celula 3 de la Tărpiu.

În luna mai a acestui an, Consiliul Județean a demarat procedurile pentru studiul de fezabilitate. Acesta, cu toate analizele aferente, ajunge la  700.000 de lei.

În cadrul ședinței e Colegiu Prefectural, directorul Direcției Județene de Protecția Mediului BN a explicat că e cerut acordul de mediu pentru celula 3.

S-a demarat proiectul de construire a celulei 3 la Tărpiu. A fost demarat de Consiliul Județean Bistrița – Năsăud și este în procedură de emitere acord de mediu!” a declarat Sever Roman.

Conform Gazeta de Bistrița, Celula 3 ar urma să fie amenajată lângă celelalte două celule. Suprafața bazei trebuie să fie de 27.000 de metri pătrați, volumul de deșeuri pe care le va putea primi de 208.000 de metri cubi, iar pe an ar urma să fie depozitate 58.823 de tone. Durată de funcționare este estimată la 4,5 ani. Capacitatea sa totală este de 262.873 de tone.

Groapa de gunoi de la Tărpiu- Dumitra va avea o existență totală de 20 de ani, timp în care cele patru celule vor depozita 1,2 milioane tone deșeuri.

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la GB Instaplan, Clinica Sanovil, Iproeb, Arena by Casa EMA. Ce posturi sun disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building, Crama Jelna și IPROEB. Lista completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la RCB Electro, Sanovil și Îndemânarea Construct

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, FAN Courier, RCB Electro, Clinica Sanovil și Îndemânarea Construct. Arena by Casa EMA caută ajutor de bucătar, iar Fan Courier are nevoie de curieri și operatori recepție. Amicii Building angajează inginer instalații. Lista completă, mai jos:  

Flamingo Ballrom deschide lista pentru 2026! Evenimente până la 300 persoane și meniuri la prețuri accesibile

Anul 2026 a început, așa că Flamingo Ballrom și-a deschis agenda pentru a nota evenimentul din...