2.1 C
Bistrița
marți, ianuarie 27, 2026

Cine s-a ocupat de deszăpezirea județului și la ce prețuri

Ninsori și strat de zăpadă ca în ultimele săptămâni nu au mai fost de ani buni. Cine s-a ocupat de deszăpezirea drumurilor naționale și județene din județ și cât a costat totul:

Județul nostru a fost sub cod galben și chiar portocaliu de ninsori. Astfel, stratul de zăpadă a atins zeci de cm în unele zone ale județului.

Astfel, pentru deszăpezireas drumurilor naționale și județene s-au folosit mii de tone de sare și nisip. Contractele au fost făcute cu companii diferite.

Drumurile naționale – 5,6 mii tone sare cu 4,2 milioane lei + TVA

Pentru deszăpezireas DN 15A, DN 16, DN 17, DN 17C și  DN 17 D s-au folosit 35 de utilaje care au aruncat 5.600 tone de sare și 10 tone clorură de calciu.

Compania Dacia Asphalt a avut 860 de intervenții, iar contractul este de 4,2 milioane lei plus TVA.

Drumurile județene – contracte de 9,4 milioane lei, 2,3 mii tone sare și nisip

Drumurile județene din județul nostru sunt împărțite în cinci loturi. Lucrările de deszăpezire au fost făcute de trei companii diferite.

  • Lot 1 – 135 km – 13 utilaje – 325 tone sare și 275 tone nisip – Ardelean Company Nord Company – 1.470.109 lei + TVA
  •  Lot 2 – 159 km – 13 utilaje – 375 tone sare și 325 tone nisip – Ardelean Company Nord Company – 1.358.504 lei + TVA
  • Lot 3 – 106 km10 utilaje -198 tone sare și 175 tone nisip – Business Park Bistrita – 2.403.990 lei + TVA
  • Lot 4 – 133 km – 8 utilaje – 174 tone sare și 149 tone nisip – Trans-Simy SRL – 2.060.180 lei+ TVA
  • Lot 5 – 118 km – 8 utilaje – 197 tone sare și 222 tone nisip – Trans Simy SRL – 2.060.780 lei + TVA

Mai multe detalii, AICI:

Raspuns adresa Prefectura VIII-682-15.01.2026 - Iarna 2025-2026

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: