27.4 C
Bistrița
marți, iunie 30, 2026

Centrul de Radioterapie din Bistrița, tot mai aproape de a deveni realitate

Astăzi este Ziua Mondială de Luptă Împotriva Cancerului. Peste 6.500 de persoane din Bistrița-Năsăud duc această luptă dificilă cu boala. „Multă sănătate și putere, celor ce luptă și celor ce le sunt alături!”

Astăzi este Ziua Mondială de Luptă împotriva Cancerului. Emil Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, a transmis un mesaj de susținere pentru pacienții aflați în această dificilă situație. „Continuăm și noi „lupta” în a găsi soluții pentru pacienții oncologici din județul nostru”.

În acest senes, Radu Moldovan a reamintit că s-a început deja demersul pentru ca Centrul_de_Radioterapie să se transforme din proiect în realitate.

S-a aprobat studiul de oportunitate în vederea concesionării prin licitație publică a terenului către Consiliul_Județean_Bistrița_Năsăud. 

A fost demarată, totodată, procedura de concesionare prin licitație publică a acestuia.

Terenul se află în vecinătatea secțiilor externe ale Spitalului_Județean_de_Urgență_Bistrița, de pe str. Alba Iulia. Acestea vor fi inaugurate în curând.

Bolnavii de cancer vor fi tratați pe Alba Iulia! Undă verde pentru construirea Centrului de Radioterapie

Ne ținem de cuvânt și vom face tot ce este necesar ca în județul nostru să exist acest Centru, printr-o colaborare sănătoasă, pentru cei peste 6.500 de oameni care duc lupta grea cu boala.

Multă sănătate și putere, celor ce luptă și celor ce le sunt alături!”, a transmis Emil Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Aquabis, Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos: