20.3 C
Bistrița
vineri, iunie 5, 2026

Cristina Gherman, prima femeie colonel din istoria Jandarmeriei bistrițene

Moment festiv azi pentru jandarmii bistrițeni. Au fost avansați în grad 10 cadre militare. Printre ei, și Cristina Gherman, prima femeie colonel din istoria Jandarmeriei bistrițene.

În curtea Inspectoratului Județean de Jandarmi BN a avut azi o ceremonie aparte. Mai exact, 10 cadre militare au fost avansate în grad.

Printre ele, și Cristina Gherman. Originară din Harghita, a devenit prima femeie avansată la grad de colonel, în istoria Jandarmeriei bistrițene.

”La sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistriţa-Năsăud a avut loc ceremonialul de avansare în grad și acordarea de recompense pentru cadrele militare, cu ocazia Zilei Naționale a României.

Colonel Furnea Florin – inspectorul șef al inspectoratului a prezentat ordinele de avansare în gradul militar următor, înainte de expirarea stagiului minim, pentru 10 cadre militare

  • doi ofițeri
  • 8 subofițeri.

Aceștia îndeplinesc condiţiile legale şi au obținut rezultate foarte bune în activitatea desfășurată.

Printre colegii care au fost avansați se află și doamna Cristina Gherman – prima femeie colonel din istoria Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud.

Îi felicităm pe colegii noștri și le urăm mult success în activitate!” au transmis reprezentanții IJJ BN.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Sincere felicitari doamnei colonel pentru avansare , dar am dori sa stim si noi cu ce se ocupa si ce atributiuni de serviciu are domnia sa, la aceasta institutie de fortza publica , de implica un astfel de grad militar . Poate ne lamureste cineva , ca nu-i o ” functie cu atributiuni clasificate ” ca la SRI de exemplu si n-am vazu-to niciodata in vre-o misiune cu fortele de ordine si securitate publica…

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.

NOI locuri de muncă în Bistrița, la Amicii Building, Transmixt Bistrița, Tinu Art House: Se caută ingineri proiectare, șoferi, agenți vânzări

Amicii Building caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (sau șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Tinu Art House are nevoie de agenți vânzări pentru zonele Bistrița, Reghin, Cluj, Maramureș, Suceava. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița! Oferta completă, mai jos:  

FOTO – NOU la HARDFERO Bistrița: ferestre și uși Premium, balustrade de sticlă, plus jaluzele plisee

HARDFERO Bistrița - magazinul vostru de încredere pentru accesorii și feronerie pentru uși și geamuri termopan,...