Omul de afaceri Gelu Drăgan a încercat să pună mâna, în instanță, pe scările teatrului de vară din Eminescu, din spatele Cazinoului, clădire în care deține o suprafață importantă. Instanța, însă, a stabilit că scările, lăsate de ani buni în paragină, aparțin statului român. Asta după ce omul de afaceri Gelu Drăgan a efectuat și acolo intervenții fără autorizație, contribuind la degradarea scărilor.
„Nu am găsit nicio utilitate pentru această zonă”, era afirmația făcută de fostul primar Ovidiu Crețu în 2018, referindu-se la teatrul de vară din Eminescu. Ignorate și lăsate în paragină au fost lăsate scările și de către administrația Turc.
Cel care avea în minte o utilitate pentru teatrul de vară a fost însă omul de afaceri Gelu Drăgan, care s-a încăpățânat să pună mâna pe tot ce s-a putut în diferite zone din oraș.
Acesta a vrut să pună mâna pe fostul teatru de vară în instanță. Dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Bistrița în anul 2021. Judecătorii s-au pronunțat în acest dosar abia în anul 2023, când au stabilit că teatrul de vară aparține statului român.
Decizia instanței:
„Respinge acţiunea civilă formulată de Societatea „E. C.S.” SRL (n.r. EMI CORPORATION SERV) Bistriţa în contradictoriu cu pârâta U. J. S. L. DIN R. CNSLR-F., S. R. reprezentat de M. F. P. prin A. J. F. P. B.-N., SC R.R.SRL, M. B. prin primar, C. L. M.B., P. M. B., ca neîntemeiată. Admite cererea reconvenţională formulată de reclamantul reconvenţional S. R. (n.r.Statul Român) reprezentat de M. F. P. prin A. J. a F.P. B.-N. în contradictoriu cu reclamanta şi ceilalţi pârâţi din cauză. Constată că reclamantul reconvenţional S. R. (n.r. Statul Român) a dobândit dreptul de proprietate prin accesiune imobiliară artificială, asupra imobilelor: castel apa (cu branşamente de apa, canal, energie electrică si gaz aferente) şi tribună – teatru de vară.
Dispune înscrierea în CF a dreptului de proprietate astfel dobândit de către reclamantul reconvenţional S. R., respectiv asupra imobilului Tribună – teatru de vară şi Castel de Apă, în acord cu propunerile făcute prin raportul de expertiză topografică depus la dosar”, au hotărât judecătorii.
Înainte ca judecătorii să stabilească faptul că fostul teatru de vară aparține Statului Român, Gelu Drăgan și-a făcut de cap și acolo cu intervenții neautorizate, care au contribuit serios la degradarea scărilor.