19.8 C
Bistrița
joi, septembrie 11, 2025

IPJ BN: Patru percheziții, trei persoane audiate și două reținute, în cazul Dani Borgovan

Potrivit unui comunicat de presă, în cursul zilei de ieri anchetatorii au desfășurat patru percheziții domiciliare, ulterior trei persoane au fost audiate, iar cei doi frați din Șintereag au fost reținuți pentru 24 de ore.

Inspectoratul de Poliție Județean precizează, într-un comunicat de presă, că ieri au avut loc 4 percheziții domiciliare, în Șintereag și Bistrița, în urma cărora au fost identificate și ridicate diferite mijloace de probă.

„În continuarea cercetărilor, trei persoane au fost conduse la sediul Poliției în baza mandatelor de aducere pentru audieri, iar față de două dintre acestea a fost dispusă măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore, pentru comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și vătămare corporală. La data de 28 octombrie 2023, cele două persoane reținute, în vârsta de 33, respectiv  28 de ani vor fi prezentate judecătorului de drepturi si libertăți din cadrul Judecătoriei Bistrita cu propunere de arestare preventivă”, mai spun reprezentanții IPJ BN, în comunicatul de presă.

Este vorba despre cei doi frați din Șintereag, Vasile și Mihai Chiș, care ar fi fost chemați de iubita lui Dani Borgovan să intervină în conflictul spontan izbucnit între ea și sportiv. În urma unei lupte între cei implicați, Dani Borgovan a ajuns în stare foarte gravă, la spital.

Bistrițeanul.ro anunțase încă se ieri după-masă că au loc percheziții la domiciliul celor doi, la o săptămână de la incidentul ce l-a băgat în spital pe Dani Borgovan, și că unul dintre frații Chiș fusese reținut pentru 24 de ore. Mai multe detalii AICI și AICI.

Anchetatorii au avut inclusiv sprijinul polițiștilor din cadrul Direcției de Operațiuni Speciale, semn că suspecții au fost filați, iar telefoanele lor probabil ascultate, în această perioadă.

Mai puteți citi despre acest subiect:

CINE sunt cei doi bărbați chemați de concubina lui Dani Borgovan:

Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița confirmă că are doi suspecți în cazul sportivului: sunt cercetați pentru vătămare corporală și loviri

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: