29 C
Bistrița
duminică, august 17, 2025

Deznodământul primei zile cu Linia Verde și Axa Gării-Năsăudului – 4 mașini ridicate, 8 amenzi pentru oprirea pe banda pentru autobuze

21 de agenți ai Poliției Locale au fost în teren ieri pentru a monitoriza circulația în zona Liniei Verzi și a Axei de Transport Gării Năsăudului. 4 bistrițeni s-au trezit cu mașinile ridicate, pentru neplata taxei de parcare, iar 8 bistrițeni au fost sancționați după ce au oprit sau staționat pe banda dedicată autobuzelor.

Ieri au devenit operaționale Linia Verde și Axa de Transport Gării-Năsăudului. Cu această ocazie, șoferii nu au mai avut voie să parcheze sau să oprească pe benzile dedicate autobuzelor de pe traseul celor două proiecte.

21 de agenți ai Poliției Locale au fost în teren pentru monitorizarea circulației pe cele două trasee. Aceștia au identificate 4 mașini parcate abuziv, fără achitarea taxei de parcare care au și fost ridicate. Proprietarii au fost sancționați cu amenzi totale de 2.400 de lei.

Au fost date 8 sancțiuni pentru oprirea și staționarea pe banda dedicată autobuzelor, iar un bistrițean a fost amendat cu 810 lei și 3 puncte penalizare. Echipajul care era în serviciu pe strada General Grigore Bălan a monitorizat autovehiculul de la primele ore ale dimineții, dar conducătorul auto a revenit la mașină după 4 ore, când la fața locului fusese deja solicitată autospeciala de ridicări.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.

Petrecere românească, cu muzică live și purceluș la proțap, vineri, la Restaurant Parc!

Restaurant Parc are o surpriză pentru bistrițenii care nu vor să stea acasă, vineri, de Sfânta...