Un bărbat de 48 de ani, din Rebra, a depus la Poliție și la alte instituții diverse plângeri și petiții, folosindu-se chiar și de numele unor persoane care nu există sau care au decedat. El reclama fapte inexistente, inducând astfel în eroare organele judiciare. La percheziții, polițiștii au găsit în locuința acestuia 40 de laptopuri și medii de stocare.
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bistrița-Năsăud, sub supravegherea unui procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud, au pus în aplicare, în 3 noiembrie, 3 mandate de percheziție domiciliară și un mandat de aducere.
„Din investigațiile efectuate a reieșit faptul că, începând cu anul 2022, un bărbat de 48 de ani, din Rebra ar fi formulat în nume propriu, ori folosind numele unor persoane fictive sau decedate, mai multe plângeri penale și petiții, pe care le-ar fi înaintat Poliției, unor unități de parchet, dar și altor instituții, prin care reclama fapte penale inexistente, având ca o consecință, inducerea în eroare a organelor judiciare și afectând buna desfășurare a activităților de cercetare penală.
Totodată, acesta ar fi ticluit ori ar fi produs probe, falsificând documente și înscrisuri sau întocmind în fals inclusiv în numele unor instanțe de judecată, având ca scop inducerea în eroare a organelor de urmărire penală și a instanțelor de judecată”, transmite IPJ BN.
De asemenea, anul acesta, în iulie, ar fi formulat în fals, în numele unui magistrat, o solicitare către o bancă, prin care ar fi solicitat rulajul unor conturi și plăți efectuate de anumite persoane.
La percheziții au fost descoperite și ridicate 40 de laptopuri, medii de stocare, precum și înscrisuri cu valoare probatorie.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru comiterea infracțiunilor de inducerea în eroare a organelor judiciare, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.
„La data de 4 noiembrie a.c., față de bărbat, magistrații au dispus măsura preventivă a controlului judiciar, pentru 60 de zile”, a mai precizat sursa citată.
Foto arhivă













