4.7 C
Bistrița
marți, decembrie 9, 2025

Festivalul de Folclor „Laleaua Pestriță”, în 22 mai, în Pădurea din Şesul Orheiului

Festivalul de Folclor „Laleaua Pestriță” se va relua, în 22 mai 2022, în Pădurea din Şesul Orheiului. Evenimentul a ajuns la ediția cu numărul XVII. Cine sunt soliștii invitați să susțină recitaluri:

Festivalul de folclor „Laleaua Pestriță” se desfășoară în week-endul viitor, în pădurea din Șesul Orheiului. Vor participa Fanfara de copii din comuna Cetate, Fanfara Forumului Democrat German Bistrița, Ansamblul Folcloric „Laleaua Pestriță” și Ansamblul Folcloric „Roua Călimanilor” Dumitrița. 

În program au fost incluși și soliștii Școlii de Arte Bistrița:

  • Timea Tintelecan, Daniela Bucunea, Dana Gherghel, Daniela Nedelea,
  • Traiana Ogâgău, Violeta Encean, Roberta Rebrișorean, Laura Georgeș,
  • Isabelle Badea și Ariana Junel.

Nu vor lipsi nici apreciații soliști de la Ansamblul Folcloric Profesionist „Dor Românesc” Bistrița: Domnica Dologa, Cristina Retegan, Ioachim Spân, Veronica Bălan și AnaMaria Marți.

Coregrafia este semnată de Adrian Pașcu, iar soliștii vor fi acompaniați de orchestra Dor Românesc dirijată de Horațiu Cigu.

Evenimentul începe duminică, 22 mai 2022, la ora 13:00, în Pădurea din Şesul Orheiului. 

Eveniment organizat de Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud, Centrul Judeţean pentru Cultură Bistriţa-Năsăud, Primăria și Consiliul Local al Comunei Cetate

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.