25.2 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

Festivalul Medieval n-a murit, se transformă! Primăria l-a inclus în Târgul Mare al Bistriței

Festivalul Medieval n-a murit, acesta se transformă și devine parte din Târgul Mare al Bistriței, a anunțat astăzi primarul Ovidiu Crețu. Acesta se va întinde pe două zile și se va desfășura în perioada 1-2 septembrie.

Primăria Bistrița nu a renunțat de tot la Festivalul Medieval, ci a ales să îl includă în Târgul Mare al Bistriței. Acesta se va desfășura în ultimele două zile din Târgul Mare al Bistriței, mai exact în perioada 1-2 septembrie, pe Pietonalul Liviu Rebreanu.

Potrivit primarului Ovidiu Crețu, s-a luat această decizie pentru a oferi mai multă vizibilitate festivalului, în luna iunie acesta fiind la concurență cu alte evenimente. Din cadrul festivalului nu vor lipsi demonstrații de luptă cu arme, parade, dansuri medievale și jocuri cu foc.

„Este o dată mai convenabilă pentru acest festival. În luna iunie cum era înainte, era la concurență cu altele și nu eram avantajați deloc. Din participanții la festivalul medieval, subliniez Ordinul Cavalerilor de Mediaș, care vor avea spectacole de arme și dansuri medievale. O trupă din Pretoria va face show sâmbătă și cap de afiș pentru Festivalul Medieval sunt cei de la Cosa Mostra din Grecia”, a explicat edilul, astăzi, în cadrul unei conferințe de presă.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: