11.5 C
Bistrița
duminică, mai 17, 2026

FII REPORTER – Nesimțire maximă: Cineva a smuls un copac în Ghinda, aruncându-l în mijlocul sensului giratoriu. „Poliția nu ia atitudine!”

Un cititor din Ghinda ne-a semnalat în această dimineață un gest de maximă nesimțire: câțiva oameni din sat au smuls un măr cu tot cu rădăcină și l-au abandonat în mijlocul intersecției. „Sunt oameni din sat, certați cu legea! Cu asemenea oameni nu putem să clădim o democrație!”

Totul s-a întâmplat azi-noapte, în jurul orei 01.00.

Am auzit tractorul care a trecut pe-acolo. Am o bănuială, sunt oameni din sat certați cu legea,care au mai comis și în trecut tot felul de mizerii… – cu asemenea oameni nu putem să clădim o democrație !

L-au adus cu tractorul și l-au aruncat acolo intenționat. Nu că l-au pierdut sau le-a căzut din tractor… L-au aruncat în batjocură, intenționat. Vin și consumă alcool la magazinul din sat și apoi fac tot felul de circuri!

De câte ori n-au rupt gardul la terenul de fotbal…?!

Iar poliția nu ia atitudine ! Nu ia nicio măsură. E ca și cum nici n-am avea Poliție în Ghinda! Cum suna sloganul ăla al lor ?! „Siguranță și încredere” ?!? numai asta nu reprezintă la noi în Ghinda Poliția!

Sunt persoane care n-au nici măcar cunoștințe de bază de circulație! Circulă aiurea cu un utilaj agricol…

Am făcut o grămadă de reclamații, dar nu-i interesează pe polițiști. Nu înțeleg de ce nu-i pot stăpâni. Prin alte părți polițiștii nu stau la taclale cu cei certați cu legea! La noi vin și discută de parcă ar fi prieteni de-o viață întreagă.

Suntem vreo 700 de locuitori pașnici care ne vedem de bunul mers al treburilor – muncim cum se cuvine, ne vedem de familii. Dar suntem revoltați și îngroziți de o mână de indivizi pe care poliția nu-i stăpânește…”, ne-a explicat un localnic supărat din Ghinda.

ARTICOLE SIMILARE

3 COMENTARII

  1. Presupun ca e un mod de a protesta fata de autoritati care nu stie a semnaliza si amenaja un sens giratoriu!!!
    E sens?
    Unde s semnele ca nu se vad!!!?
    Apartine de Bistrita?
    Unde s floricelele…..cuvenite, de sezon….exact ca cel de la han????

  2. Sa știți că puteți apela la IPJ, ei o să soluționeze cazul, ap3lati cu încredere, poliția pe sate este mână în mâncau primarul etc …IPJ soluția..

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...

Se fac angajări la Physio Total, Sanovil, Gelateria Aniela și Eurocompozite! NOI locuri de muncă, în Bistrița

La terasa Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman, iar Eurocompozite caută Operatori. Patiseria SWEET  IRIS angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Dr. Katalin Silaghi se alătură echipei Clinica Skinova Bistrița!

Echipa Clinicii Skinova Bistrița, cel mai nou centru dedicat sănătății și esteticii pielii din orașul nostru,...