8.8 C
Bistrița
marți, aprilie 30, 2024

FOTBAL: Mai greu în Play-Off! Gloria Bistrița pierde două puncte cu Băile Felix

Echipa de fotbal a CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a făcut un rezultat de egalitate, 2-2, la Sânmartin, unde a jucat cu ultima clasată din Play-Off-ul Ligii 3, seria 10. Bistrițenii pierd două puncte importante și depind de rezultatul din meciul FC Bihor Oradea-CSM Satu Mare.

Presa locală din Bihor a descris terenul a fi unul care „mustea de apă”, unul dificil, pe care doar gazdele au un avantaj. „Fotbal pe apăDesfăşurat pe un teren ce mustea de apă, jocul a fost foarte disputat, cu Gloria care a venit cu scopul de a-şi adjudeca toate cele trei puncte puse în joc, dar şi cu Lotusul care, deşi nu prea are multe şanse la locurile de baraj, s-a luptat de la egal al egal cu partenerii de întrecere”, a descris prima imagine a jocului jurnalistul Florin Mihalca de la ebihoreanul.ro.

Bistrițenii au pornit cu prima șansă în partidă. Au întâlnit ocupanta locului 4 în Play Off, o echipă formată din jucători tineri – în teren se aflau pe durata desfășurării meciului patru fotbaliști de 17 ani.

Ocazii mari, goluri puține și nu destule

Gloria a avut prima ocazie mai periculoasă, în minutul 11, când Gheorghe Gondiu a trimis mingea în bară, cu un şut din afara careului. În minutul 20, o fază „încurcată” de teren la poarta bistrițenilor a oferit avantajul unui contraatac, iar Alex Yameogo a băgat mingea-n ațe și deschidea scorul partidei.

La vestiare s-a intrat cu 1-0 pentru Gloria. Imediat după al doilea fluier de începere a partidei, în repriza a doua, Ioan Hora a marcat din careul mic cu capul în poarta bistrițenilor.

În minutul 66, Adrian Falub voia să aducă un suflu proaspăt în echipă, dar și „creier” în joc și a schimbat atacanții. Marius Savu a scos imediat un penalty pentru Bistrița, iar lovitura de la 11 metri a fost executată de Antoniu Manolache, care a marcat fără emoție.

Imediat a venit replica băieților de la Felix. Un alt nou-intrat în teren, Gelu Gitye de la gazde, a înscris cu un şut frumos de la distanţă, peste 25 de metri, sub transversală şi scorul a redevenit egal, 2-2.

Au intrat pe teren de la Gloria Bistrița: Flaviu Bodea, Antonio Manolache, Harald Fridrich, Paul Copaci, Alex Georgescu (Darius Buia 80), Raul Runcan (Alberto Țica 46), Adam Abdul, Ionuț Rus, Alex Stoica (Marius Curtuiuș 65), Franck Yameogo (Ovidiu Stoianof 76), Gheorghe Gondiu (Marius Savu 65)

Rezerve neutilizate: Florin Banuță, Bogdan Vasile, Sergiu Luca, Alexander Trifan

Lotus Băile Felix: A. Barabaș – S. Cucu, Al. Pintea, Sg. Oltean, M. Arsene (min. 59 R. Creț) – D. Gheban (min. 55 G. Gitye), M. Popa – ctp., Al. Sorian – Fl. Pop, I. Hora, V. Costea (min. 84 D. Sala).

Arbitri: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Alexandru Corb (Satu Mare) şi Ioan Adrian Iancău (Derşida – Sălaj).

Lotus Băile Felix 2-2 CS 2018 Gloria Bistrița (0-1)

Gloria așteaptă meciul dintre liderul seriei, FC Bihor Oradea pentru a vedea dacă rămâne sau nu pe cel de-al doilea loc. Mai apoi are două meciuri de confirmare a poziției, pe 14 și 22 aprilie, acasă, la Bistrița, pe Stadionul Jean Pădureanu.