10.3 C
Bistrița
luni, aprilie 29, 2024

FOTBAL: Surpriză în prelungiri! Gloria învinge Satu Mare și mai face un pas mare spre barajul care o duce în Liga 2

Echipa de fotbal a CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud care luptă pentru promovarea în Liga 2 a învins, astăzi, CSM Satu Mare, meci important din Play-Off. Meciul a avut loc pe Stadionul “Jean Pădureanu” din Bistrița.

Partida a început la ora 17:00 și a pus față în față două echipe valoroase ale Ligii 3, respectiv CSM Satu Mare și Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. A fost un meci de urmărire, au condus când Gloria, când Satu Mare, iar numai pe finalul partidei s-a putut decide câștigătorul.

Până la pauză, Gloria a jucat bine, iar sătmărenii au fost în unele momente înghesuiți de atacul alor noștri. În minutul 12, Manolache a reușit să înscrie pentru prima dată în partidă, iar până în minutul 37, CSM-ul a înscris de două ori, prin Mansour Guyene.

După fluierul celei de-a doua reprize, băieții de la Gloria s-au mobilizat pentru a recupera diferența și a evita egalul. În minutul 62, Alex Stoica marchează și restabilește egalitatea. Echipele au intrat în prelungiri, nimeni nu se mai aștepta la ceva, jocul și scorul erau la fel de strânse. Lovitura salvatoare a venit din partea lui Harald Fridrich care a marcat în minutul 92!

Scorul final a fost de 3-2 în favoarea bistrițenilor. Aceștia strâng încă 3 puncte care-i ajută la Clasamentul final de după Play-Off. Echipa Oradiei și Bistrița conduc Seria 9, în timp ce Satu Mare s-a îndepărtat de primele 2 locuri la 6, respectiv la 9 puncte, după patru etape.

Din echipa Gloriei au făcut parte: Bodea, Manolache, Fridrich, Copaci, Georgescu, Țica, Abdul, Rus, Stoica, Yameogo, Gondiu. Antrenor: Adrian Falub.

Arbitrii: Constantinescu Ionuț (central), Vlase Daniel și Vișan Florian (asistenți).