Pe strada Crinilor există o zonă cu un trotuar generos, ocupat parțial de mașini parcate. Zona ar putea fi pusă în valoare de o piață de flori.
La intersecția străzilor Crinilor cu Piața Petru Rareș există o zonă cu un trotuar extrem de generos. Acum, în zonă, trotuarul e parțial folosit pe post de parcare.
Conform discuțiilor de la dezbaterea pe Bugetul municipiului, ar putea fi pusă în valoare de o piață de flori. Inspirația a venit de la o piață aflată într-un oraș de peste granițe.
”M-am gândit ce s-ar potrivi acolo, pe acel amplasament. Să îi dăm puțină viață, să îl pună în valoare. În mod normal, acum, acolo se bagă mașini și parchează. Și nu e normal.
Și am văzut un model tare frumos de piață de flori în Debrecen și m-am inspirat de acolo. Cam asta este ideea. Vreau să scoatem din anonimat zona respectivă. Piața va fi în formă de L, de-a lungul zidului de la casa de acolo.
Am simulat mai multer variante, dar probabil o să mergem pe varianta aia de natur.
Și va fi o piață de flori pentru a pune zona în valoare. Nici vorbă să mutăm piața de flori din Decebal. Nu au treabă una cu alta!” a declarat, pentru ziarul local Bistrițeanul.ro, primarul Gabriel Lazany.
























