15.2 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

FOTO: Polițiștii și inspectorii RAR, în control pe drumurile din Bistrița-Năsăud. Zeci de șoferi amendați

Poliţiştii posturilor de poliție din Zagra și Nimigea, în colaborare cu inspectori din cadrul Registrului Auto Român- Reprezentanța Bistrița-Năsăud, au efectuat ieri, în intervalul orar 10.00-13.00, controale în trafic pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor și prevenirea accidentelor produse pe fondul unor defecțiuni de natură tehnică. Zeci de șoferi au fost amendați:

Controalele au fost efectuate pe Drumul Național 17D și Drumul Județean 172, fiind oprite și controlate aproape 50 de autovehicule, iar 32 dintre șoferii opriți au fost testați cu aparatul etilotest, nefiind constatate nereguli.

Verificările au vizat sistemul de reducere a zgomotului şi a emisiilor poluante, sistemul de frânare, mecanismul de direcţie, instalaţia de iluminare/semnalizare şi echipamente electrice, existenţa şi autenticitatea seriilor/numerelor de identificare ale vehiculelor, vizibilitatea şi legalitatea montării şi utilizării luminilor de altă culoare sau intensitate, dispozitivelor ori accesoriilor de avertizare, decât cele omologate, precum și sistemul de rulare (punţi, roţi, anvelope şi suspensie).

De asemenea, poliţiştii şi inspectorii R.A.R. au mai verificat corectitudinea datelor din certificatul de înmatriculare şi concordanţa acestora cu datele şi caracteristicile tehnice ale vehiculelor, deţinerea inspecţiei tehnice periodice şi valabilitatea acesteia, aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu excepţia celor omologate şi/sau certificate de către autoritatea competentă şi care sunt marcate corespunzător”, informează IPJ BN.

Pentru abaterile constatate au fost aplicate 47 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 13.149,5 lei.

Totodată, pentru neregulile de ordin tehnic constatate, au fost retrase 11 certificate de înmatriculare, dintre care 3 pentru defecțiuni majore ale sistemului de iluminat, 3 pentru dispozitive luminoase neomologate, unul pentru anvelope uzate și 4 pentru lipsă I.T.P. sau asigurare.

De asemenea, un șofer a rămas fără permis pentru depășire neregulamentară.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: