17.7 C
Bistrița
vineri, aprilie 17, 2026

FOTO – Reprezentanții organizației Salvați Copiii, la Colegiul „Andrei Mureșanu”. Mai mult decât o comemorare: Un act de responsabilitate și implicare conștientă

Ziua Culturii Naționale a fost celebrată ieri și la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Bistrița. Evenimentul a avut o semnificație aparte: A marcat primul eveniment la care au participat și reprezentanți ai Organizației Salvați Copiii. Organizația va deschide, în curând, un punct de lucru și în Bistrița.

A fost un moment de început care deschide un parcurs dedicat implicării active în viața comunității locale și protejării drepturilor copilului. Iar faptul că această primă întâlnire s-a petrecut într-o instituție de învățământ de prestigiu, cu o tradiție solidă în formarea intelectuală și civică a generațiilor tinere, este cu atât mai încurajator.

Evenimentul s-a desfășurat într-un cadru care a îmbinat armonios cultura, educația și responsabilitatea socială”, a explicat as. univ. Heidi Adumitrăchioaiei.

Fondată în urmă cu peste trei decenii, Salvați Copiii România este una dintre cele mai importante organizații neguvernamentale dedicate copilului, cu intervenții consistente în domenii esențiale precum:

  • accesul la educație de calitate,
  • reducerea abandonului școlar,
  • protecția copiilor vulnerabili,
  • sănătatea mamei și a copilului,
  • combaterea sărăciei și excluziunii sociale.

Prin programele sale, fundația a sprijinit de-a lungul timpului, sute de mii de copii și familii. A contribuit la crearea unor șanse reale pentru dezvoltare, educație și un viitor demn.

Implicarea elevilor unui colegiu de renume, precum Colegiul Național Andrei Mureșanu, în acest demers subliniază rolul esențial al școlii. Nu doar ca spațiu al excelenței academice, ci și ca formator de valori, empatie și spirit civic.

Sperăm ca această primă întâlnire dintre Salvați Copiii și comunitatea bistrițeană să reprezinte începutul unui dialog și al unei colaborări pe termen lung. Ne dorim ca educația, cultura și grija față de copil să se împletească firesc.

Astfel, Ziua Culturii Naționale devine mai mult decât un moment comemorativ. Devine un act de responsabilitate față de prezent și viitor, construit prin educație, solidaritate și implicare conștientă”, a mai spus aș. univ. Heidi Adumitrăchioaiei.

Elevii colegiului „Andrei Mureșanu” au recitat din creațiile literare eminesciene în trei limbi. Au demonstrat, astfel, nu doar competență lingvistică, ci și deschidere către dialog intercultural și universalitatea mesajului cultural.

Totodată, elevii au avut ocazia să aprofundeze informații esențiale despre viața și opera lui Mihai Eminescu, precum și despre contextul istoric și medical al epocii sale.

Într-o abordare educațională modernă și responsabilă, au fost discutate și aspecte legate de patologiile de care a suferit poetul. S-a amintit și despre boala sifilitică de care s-a crezut, în mod eronat, că ar fi suferit poetul.

S-a pus accent pe importanța prevenției, a educației medicale și a progresului științific. S-a evidențiat rolul major al descoperirii penicilinei în schimbarea radicală a prognosticului acestei afecțiuni. Perspectiva interdisciplinară a oferit elevilor un cadru de reflecție asupra legăturii dintre cultură, știință și responsabilitatea față de sănătate.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari. 

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, florist, asistent generalist, electricieni

Casa EMA angajează instalator priceput și serios, STEWO Năsăud caută Facturist, Asistent manager, Controlor calitate și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil și Aquabis, dar și la GB Instaplan, Crama JELNA sau Transmixt. Oferta completă, mai jos:

FOTO: La Papetăria FOLDER, iepurașul găsește zeci de cadouri inspirate pentru copiii cuminți

Cadourile de Paște pe care iepurașul le aduce celor mici, ba chiar și celor mari, sunt...