24.6 C
Bistrița
duminică, iunie 22, 2025

FOTO/VIDEO – Tulburător concert, ieri seară la Bistrița, cu Alexandru Tomescu (vioară) și Ilie Dragoș (chitară clasică): Despre libertate și fantezie, într-o seară de neuitat

Sala de concerte de la Palatul Culturii a fost plină ieri seară: sute de bistrițeni curioși au venit să asculte cum pot fi interpretate Rapsodiile lui Enescu și Gershwin – compuse pentru orchestră – pe doar două instrumente. Alexandru Tomescu (vioară) și Dragoș Ilie (chitară clasică) au demonstrat, din nou, că nimic nu este imposibil în muzică. Rezultatul s-a dovedit cuceritor și emoționant.

Turneul național Stradivarius a poposit ieri seară și la Bistrița. Cei doi soliști au fost aplaudați minute în șir la finalul unui concert de excepție în care am avut ocazia să ascultăm cele trei preludii publicate de George Gershwin (din cele 24 propuse), într-un aranjament semnat de Andrew Zohn.

Programul a inclus celebra Rhapsody in Blue de George Gershwin (aranjament Kupinski/Huillet & Dragos Ilie) dar și Rapsodia Română nr. 2 și 1 de George Enescu – într-un impresionant aranjament semnat de Dragos Ilie.

Violonistul Alexandru Tomescu a mărturisit că „este o mare bucurie să revin la Bistrița. Mulțumim domnului Gavril Țărmure care ne primește de fiecare dată cu brațele deschise.

Este o mare bucurie să mă reîntâlnesc cu publicul bistrițean. Mulțumesc sponsorului principal al turneului – BRD Groupe Societe General și tuturor partenerilor turneului care an de an îl fa posibil. Sunt oameni care îmi sunt foarte dragi pentru că au înțeles cât de importantă este muzica în viața noastră de zi cu zi și ce dar magic este muzica atunci când aduce oamenii împreună…

În turneul Rapsodiile este vorba despre libertate. Despre renunțarea la strictețea formelor clasice. Este o invitație spre fantezia fiecărui compozitor…”, a explicat Alexandru Tomescu melomanilor prezenți la concert.

Rapsodiile 1 și 2 – celebrele lucrări ale lui George Enescu – așezate în oglindă cu celebra Rhapsody in Blue de George Gershwin, chiar dacă diferite ca stil muzical, au răsunat admirabil ieri seară la Bistrița.

S-a dovedit că muzica folclorică și jazz-ul american al anilor 20 se întâlnesc în spiritul lor liber și inovator.

La mai bine de o sută de ani de la momentul premierelor lor, ducem mai departe povestea acestor bijuterii muzicale.

Le aducem în fața voastră într-o formulă nouă, inedită. Aranjament pentru vioară și chitară, semnat chiar de Dragoș Ilie, partenerul meu în acest Turneu Stradivarius.

Este fără îndoială un demers foarte îndrăzneț,să îți asumi redarea întregii palete de culori sonore de care dispune orchestra simfonică pe corzile viorii și ale chitarei. Pot să vă spun însă că bucuria de a cânta, de a da viață în mod direct acestor muzici exuberante și pline de energie este copleșitoare”, a precizat Alexandru Tomescu despre concert.

La rândul său, chitaristul Dragoș Ilie care a petrecut mai bine de 10 ani în America, a recunoscut că la început totul părea o misiune imposibilă.

Mi s-a spus că e imposibil!  Orchestra este mult prea mare pentru a fi cântată la două instrumente. Și poate aș fi crezut, asta dacă nu îmi plăceau provocările și dacă provocarea nu ar fi fost lansată chiar de Alexandru Tomescu. Nu pot decât să-i mulțumesc pentru încredere.

După câteva luni de scris, șters, reascultat, reinterpretat, simt ca și cum Rapsodiile s-au rescris singure. Este un program cu dublă însemnătate personală. El reprezintă două lumi, două idealuri care ajung să se împlinească într-un vis, aș spune unul împlinit.

Prima lume definește aproape un deceniu din viața mea, timp formativ pe care l-am petrecut în Statele Unite. Muzica ne vorbește despre entuziasm, energie și, bineînțeles, jazz.

O lume cosmopolită, ce caută noi răspunsuri… Frenezia anilor ‘20, așa numiții Roaring ’20’s

Rhapsody in Blue – acest b a n g muzical, cu valențe de big band, cu virtuozitatea pianului și a orchestrei – a redefinit muzica nord-americană. Și, în special, relația dintre lumea jazz și cea clasică.

Bineînțeles, lucrarea a trebuit  să fie regândită pentru cele două instrumente: chitara și vioara…. Îmi amintesc momentul când am ascultat pentru prima dată Preludiile lui George Gershwin, în America, în interpretarea profesorului meu, Andrew Zohn. Vă puteți imagina câtă bucurie îmi face astăzi, să le putem prezenta în fața dumneavoastră.

A doua lume, cea a lui George Enescu, devine un sinonim direct cu acasă. Noi, românii, suntem deosebit de norocoși să-l avem pe acest muzician de căpătâi. Nu doar că a pus muzica românească în Pantheonul global al Artei, dar ne-a lăsat moștenire poate cea mai reprezentativă sinteză a spiritului românesc. Cele două Rapsodii Române…

După minute întregi de aplauze, cei doi soliști au oferit melomanilor din Bistrița și un bis – „o piesă care face parte din ADN-ul nostru”, după cum a subliniat Alexandru Tomescu: 

Concertul susținut de Alexandru Tomescu și Dragoș Ilie poate fi urmărit AICI.

Foto deschidere @ Palatul Culturii / Page One 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Pregătit de drum? Alege accesoriile originale Mercedes-Benz de transport!

Materom Automotive – Service Autorizat Mercedes-Benz din Bistrița îți oferă o selecție premium de accesorii originale Mercedes-Benz, perfecte pentru aventurile tale de vară sau escapadele de weekend. Aceste soluții inteligente de transport combină funcționalitatea, durabilitatea și stilul specific Mercedes-Benz.

Produsele Sergiana, tot mai aproape de bistrițeni: Care sunt magazinele partenere din Bistrița-Năsăud

Bunătățurile din Ardeal ajung tot mai aproape de mesele bistrițenilor. Produsele Sergiana – cunoscute pentru gustul lor autentic, rețetele păstrate din generaţie în generaţie și calitatea recunoscută la nivel internațional – pot fi găsite acum în mai multe magazine partenere din Bistrița-Năsăud.

Crama Veche caută personal, Arena by Casa EMA angajează ospătar! Noi locuri de muncă la Rombat, Fan Courier, RCB Electro

Crama Veche angajează personal, iar Restaurant Arena by Casa EMA are nevoie de ospătar. NOI locuri de muncă sunt disponibile la TeraSteel, RCB Electro, Stewo Năsăud și ROMBAT, unde se angajează operatori Producție și Maistru Producție. Oferta completă, mai jos: