22.9 C
Bistrița
miercuri, iunie 24, 2026

FOTO/VIDEO – Finală de foc în Cupa României! CS Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea se vor duela pentru trofeu după o zi spectaculoasă la Baia Mare

Prima zi a Final Four-ului Cupei României la handbal feminin, găzduită în Sala “Lascăr Pană” din Baia Mare, a oferit exact genul de spectacol așteptat: răsturnări de situație, ritm nebun și două formații care au demonstrat că merită să se lupte cu trofeul pe masă.

Vâlcea, revenire uriașă și prim bilet spre finală

În prima semifinală, SCM Râmnicu Vâlcea a trecut printr-un meci cu două fețe în fața gazdelor de la CS Minaur Baia Mare. Maramureșencele au controlat începutul, conducând 7-4 după primele 10 minute, obligându-l pe Florentin Pera să ceară time-out în minutul 13.

Minaur a intrat la pauză cu avantaj minim, 15-14, dar repriza secundă a fost dominată clar de Vâlcea. În minutul 39, SCM a preluat pentru prima dată conducerea (18-17), iar ulterior jocul s-a rupt decisiv: 23-22 în minutul 46, 26-22 în minutul 51, cu Minaur ratând momente importante, inclusiv de la 7 metri.

Vâlcea nu a mai cedat inițiativa și s-a impus convingător, 34-27, devenind prima finalistă a competiției.

Gloria Bistrița, prestație de forță și calificare fără emoții

A doua semifinală a pus față în față SCM Craiova și CS Gloria Bistrița, într-un meci care a părut echilibrat doar în prima repriză. Craiova a revenit de la -3 și a egalat la 7-7 în minutul 12, iar la pauză scorul era perfect simetric: 16-16.

După reluare, formația pregătită de Carlos Viver a trecut la comandă. Gloria a făcut 21-24 în minutul 40, 26-30 în minutul 50, iar pe final s-a desprins chiar la șase goluri. Scorul final, 29-36, reflectă superioritatea valorică a bistrițencelor, care ajung în finală cu moral ridicat și un joc tot mai solid.

Finala visată: Gloria vs. Vâlcea

După două semifinale spectaculoase, Finala Cupei României propune un duel de gală: CS Gloria Bistrița vs. SCM Râmnicu Vâlcea, două dintre cele mai puternice echipe ale momentului.

Favorita Gloria vine cu statutul de formație mai constantă, dar Vâlcea a demonstrat în semifinală că poate răsturna orice situație. Totul e pregătit pentru un meci cu trofeul pe masă, într-o atmosferă care se anunță incendiară. De menționat faptul că “Peluza Albastră” a fost, ca de fiecare dată la înălțime, dominând fondul sonor în sala din Baia-Mare, de departe cea mai tare galerie a unei echipe de handbal din România!

Finală de neratat în Baia Mare!

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...