Prima pictură murală ia naștere în aceste zile la Bistrița, pe o bucată din zidul exterior al Muzeului Județean. Cei care o realizează sunt pictorii Radu Hangan și Paul Târziu – profesori la Liceul de Arte Corneliu Baba. „Noi am mai avut mici episoade de pictură murală cu elevii, în parcarea de pe Lupeni. Dar nu atât de serios, cu o temă bine stabilită, cu schiță realizată înainte”, a explicat pentru Bistrițeanul.ro pictorul Paul Târziu.
În contextul în care Bistrița este Oraș Creativ UNESCO, e mai mult decât încurajator să constați că zidurile orașului pot să prindă viață, transformate ca prin farmec într-o adevărată oază de culoare. Totul, printr-un demers atât de simplu: O pictură murală realizată de pictorii Radu Hangan și Paul Târziu, care valorifică admirabil patrimoniul istoric și arhitectural al orașului…
„Este prima pictură murală inclusă conștient într-un context urban. Există o conexiune între iedera care se dorește a fi părul unei zâne, să spunem… Am făcut mai multe schițe înainte, în final am ales-o pe aceasta. Dar atunci când mărești la scară schița, când supradimensionezi totul, în funcție de peretele pe care pictezi, se mai schimbă din detalii…”, a subliniat Radu Hangan pentru Bistrițeanul.ro.
Asta e practic frumusețea în pictura murală, când treci de la schița de pe hârtie, la o lucrare adevărată. Noi nici nu suntem tipul de pictori „fotografici”, care să copiem de pe foaie pe perete – afirmă cei doi autori.
Inițial s-a discutat inclusiv varianta de a picta pe perete o figură cunoscută. Dar această variantă nu i-a atras prea mult.

„Am prefera ca pictura să le ofere oamenilor șansa de a-și pune întrebări, de a medita în fața unui portret care să nu fie neapărat în tușe clasice. Am folosit culori optimiste și pline de energie. Am înțeles că pasajul acesta va conecta Bulevardul 1 Decembrie de str. General Grigore Bălan. Era și propunerea de a face un cinema în aer liber…”, a completat Paul Târziu.
„Domnul primar Lazany m-a contactat înainte de Paști… Ne-a invitat să venim să vedem peretele. Ne-a întrebat dacă am putea să propunem ceva pentru fragmentul ăsta de zid. Parcarea de pe Bistricioarei era încă în construcție, pe atunci…
În Bistrița, din câte știm, este prima lucrare serioasă de acest fel. E prima oară când ni s-a cerut părerea ca artiști. Au fost foarte deschiși la ceea ce am propus noi”, a admis Radu Hangan.
De altfel, cei doi profesori au mai colaborat cu Primăria Bistrița în tot felul de proiecte urbane, cu elevii secției de Pictură. Și secția de Arhitectură sau Restaurare de la „Corneliu Baba” a derulat diverse proiecte de-a lungul timpului, în parteneriat cu administrația locală.

„Zidul a fost reparat, iar în zonă vor apărea și două băncuțe. Noi ne-am încumeta să pictăm și bucata de zid mare din parcarea de pe Bistricioarei… Dacă ne luăm un an concediu de la școală, probabil că am reuși să facem ceva interesant și acolo”, a spus, mai în glumă, mai în serios, Paul Târziu.
Cei doi pictori au făcut luni primele schițe pe perete. Ieri au început să coloreze schițele din ziua precedentă.
„Ar fi cam 6 metri lățime și 9 înălțime. Avem nevoie și de o schelă ca să ajungem în partea de sus”, ne-au explicat Radu Hangan și Paul Târziu.
Cei de la Primăria Bistrița au asigurat culorile. Sunt peste 30 de litri de vopsea lavabilă, dar și spray-uri pentru contur. „Este o vopsea specială, pentru exterior. Dacă apucă primele straturi să se usuce pe perete, fără să plouă, totul e ok. Am folosit aceleași culori și în parcarea de pe Lupeni. Iar secvențele pictate acolo au aproape 15 ani și încă rezistă. La fel, am pictat și o centrală termică dezafectată în parcul municipal. Noi suntem mulțumiți de rezistența lor”, a subliniat Radu Hangan.
Inițial s-a discutat și despre ideea de a prelungi pictura murală dincolo de iederă, spre zidul din stânga.
„Nu e ca la zugrăvit. Nu poți să dai un strat, două și să spui că este totul în regulă. Practic, e ca la o pictură de mici dimensiuni – revii peste un strat de culoare cu alte suprapuneri, până când iese ce îți dorești tu… E minunar că nu trebuie să ne zgârcim cu culorile, să le lungim ca să facem economie. Contează să iasă bine, așa că ni s-a spus că dacă mai avem nevoie de culori, le vom primi”, a recunoscut Paul Târziu.
Cei doi pictori și-au dorit ceva original, care nu mai există în altă parte. O conexiune între vegetal, floral, uman, decorativ – care să lumineze spațiul inclusiv iarna, când totul e mohorât în zonă. Partea sus va fi un mixaj abstract între fluturi și flori, iar secvența centrală se focalizează pe portretul feminin figurativ.
Pictura murală va fi gata până la finalul acestei săptămâni, ne-au asigurat Radu Hangan și Paul Târziu.
În peisaj s-a insinuat inclusiv un voal de mari dimensiuni – o poezie pictată de elevii profesoarei Andreea Gal, acum câțiva ani, la Liceul Corneliu Baba. Inițial folosit pentru a face umbră celor doi pictori, în final poemul și-a găsit echilibrul în peisajul urban al lucrării…
















