10 C
Bistrița
miercuri, aprilie 24, 2024

FOTO/VIDEO: Sorin Pop și motocicleta galbenă se țin bine pe circuite: Locul 10 la Superbike, pregătiri pentru Campionatul din Serbia

Sorin Pop și motocicleta galbenă au fost în acest weekend la Moto Evolution. S-au clasat pe locul 10 la Superbike, deși vremea nu a fost cea mai favorabilă. Acum se pregătesc pentru campionatul din Serbia.

Bistrițeanul Sorin Pop a dovedit că nimic nu te poate opri când ești pasionat. A început timid, participând la competiții moto deși discrepanța între el și ceilalți concurenți era mare. Nu s-a dat bătut, a învățat cum să manevreze motorul în așa fel încât să depășească și pe cei cu motoare mai tari.

Această ambiție i-a adus chiar premii de admirație, din partea celorlalți concurenți.

Venirea toamnei anunță și apropierea sfârșitulșui sezonului competițional pentru motociclete. Totuși, Sorin și motocicleta lui galbenă se țin bine pe circuite.

În acest weekend, la Moto Evolution, bistrițeanul s-a clasat pe locul 10 la Superbike, devansând opt motoare aflate în fața sa la linia de start.

Acum se pregătește pentru Campionatul Național din Serbia, acolo unde anul trecut s-a clasat pe primul loc la categoria sa.

Weekendul care a trecut am participat la MotoEvolution Events, la Motorpark Romania. A fost un eveniment reușit, ca de fiecare dată. Doar vremea a fost destul de capricioasă. Vineri a fost rece, asfaltul rece și vânt puternic, sâmbătă a plouat, dar duminică – ziua curselor – a fost ok.

Am mai schimbat ceva setări la motocicletă, am mai îmbunătățit stilul de pilotaj, etc. Am reușit să obțin locul 10 în cursa SBK (Superbike) deși am plecat de pe poziția 18 din grila de start.

Urmează etapa din Campionatul Național și European BMU pe circuitul din Navak Serbia în 16-18 Septembrie. Acolo voi reprezenta Județul Bistrița-Năsăud” a transmis, pentru Bistrițeanul.ro, motociclistul Sorin Pop.