De mai bine de un deceniu, la Livezile, lemnul de foc se dă pe semnătură însă fără… chitanță. Oamenii sunt trimiși la sediul Ocolului Silvic Bistrița, din Ștefan cel Mare, dacă vor chitanță. Culmea, practica, deloc legală, este recunoscută chiar de viceprimarul Griga Florin Ioan, care mai spune că așa se face cel puțin din 2016, de când este el în primărie… Ceva tradițional, lemn de foc cumpărat cu banii jos, la livrare, dar fără chitanță pentru lemn și transport.
De pădurea comunei Livezile se ocupă Ocolul Silvic Bistrița, înființat în 2002. Ocolul Silvic are pe mână, în total 4925 hectare de fond forestier proprietatea municipiului Bistrița și a comunei Livezile.
Ocolul Silvic Bistrița are propria organizare a exploatării forestiere și propriul buget, care sunt aprobate an de an de Consiliul Local al municipiului Bistrița. Comuna Livezile, în contul pădurilor deținute, primește an de an o anumită cantitate de lemn, pentru a-l distribui populației.
Potrivit viceprimarului comunei Livezile, cei care primesc lemnul de foc sunt trecuți într-un tabel nominal, cu nume și datele din buletin, în baza unor cereri pe care localnicii le fac an de an către Primăria Livezile. La primirea lemnului, oamenii dau banii cash (inclusiv pe transport) și semnează într-un tabel.
Totuși, la primirea lemnului, sătenii ar trebui să primească o chitanță pentru lemnul cumpărat și să existe și un aviz aferent fiecărui transport, ridicat în SUMAL. De exemplu, anul acesta, fiecare familie din Livezile care a cerut a primit 3 metri cubi de lemn, la prețul de 320 de lei metrul cub, la care se mai adaugă 80 de lei/metrul cub transportat.
În total, o familie plătea 1200 lei, pe porția de lemn, preț în care e inclus și transportul. Cel puțin ciudat este faptul că oamenii nu au văzut nici în acest an, nici în alții, vreo chitanță sau vreun bon fiscal.
Vicele Griga: Așa se practică dintotdeauna!
Reporterii Bistrițeanul.ro au stat de vorbă cu viceprimarul Griga Florin Ioan, care în această perioadă îi ține locul primarului Traian Simionca.
Griga Florin Ioan este în Primăria Livezile de 10 ani și spune că de când este el în instituție așa se practică: pe bază de semnătură, fără chitanță.
Oamenii care doresc lemn de foc completează o cerere, cererile se centralizează și se trimit la pădurar. Mai apoi, oamenii sunt anunțați că urmează să primească lemnul și li se cer datele din buletin: codul numeric personal și seria și numărul.
„Când se descarcă în fața casei omului, e trecut omul acolo, cu CNP-ul, XB-ul și semnează, că a primit cei 3 metri cubi de lemn. Banii îi dă omul la șofer. Se plătește lemnul plus transportul. Anul acesta a fost 80 de lei metrul cub, transportul.
Reporter: Cine dă chitanța?
Aici…nu știu cine dă chitanța. Habar nu am. Așa e procedura, șoferul predă banii la pădurar, pădurarul pe urmă duce banii la Ocolul Silvic”, ne spune viceprimarul Griga.
Acesta insistă că totul apare în SUMAL și oricine poate să verifice legalitatea transporturilor. Cât despre chitanță, livezenii care vor chitanță trebuie să meargă să ceară la Ocolul Silvic Bistrița:
„Oamenii pot să ceară. Cei care vor chitanță pe lemn sau să vadă avizul pot să meargă la ocol, la Bistrița, la OSM Bistrița. Poate fiecare să își ceară chitanța. Banii, toți banii, nu intră la noi. Noi doar anunțăm oamenii și centralizăm”.
Întrebat de când e această practică, Griga spune că încă din 2016 de când a ajuns în primărie: „Practica asta e dintotdeauna, nu e ceva nou. Așa s-a făcut de când s-a început distribuirea lemnului de foc în comuna Livezile. Lumea a fost mulțumită”.
Mai mult, viceprimarul Griga Ioan Florin recunoaște că în urmă cu câțiva ani s-au făcut plângeri penale la Poliție cu privire la această practică, indicându-se o evidentă evaziune fiscală.
„În urmă cu 3-4 ani s-a făcut plângere la poliție, că nu se dă chitanță. Nu s-a dovedit nimic. E foarte clar și transparent”, ne-a asigurat viceprimarul.














