8 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 25, 2026

Gripa obligă Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița să-și reducă drastic programul de vizite!

Pacienții internați la Spitalul Clinic de Urgență din Bistrița pot fi vizitați doar trei zile pe săptămână, timp de o oră. În anumite secții, vizitarea pacienților este în continuare sistată.

Programul de vizită se reduce, începând de mâine, 31 ianuarie, la 3 zile / săptămână, în Spitalul Clinic de Urgență. 

Motivul? Adresabilitatea crescută la spital în această perioadă și riscul suplimentar de infecții. A crescut semnificativ și numărul cazurilor de gripă, atât la copii, cât și la adulți – argumentează conducerea instituției.

Începând de VINERI, 31 IANUARIE 2025, vizitarea pacienților la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița va fi posibilă doar în zilele de MARȚI, JOI și DUMINICĂ între orele 13.00 – 14.00.

Excepție face Secția Psihiatrie unde programul este între orele 12.00 – 13.00.

În secțiile PEDIATRIE, BOLI INFECȚIOASE, PNEUMOLOGIE și ONCOLOGIE, vizitarea pacienților este în continuare sistată, accesul aparținătorilor fiind permis numai în cazurile problematice, grave, cu acordul medicului curant și medicului șef de secție.

Este obligatorie purtarea măștii de protecție și a echipamentului de protecție suplimentar acolo unde patologia secției impune acest lucru”, transmite conducerea Spitalului Clinic.

Recomandări suplimentare:

Evitați prezentările în Unitatea de Primire a Urgențelor-SMURD care nu sunt o urgență.

În cazul în care simptomele nu sunt grave sau nu prezentați comorbidități, vă recomandăm să solicitați ajutorul medicului de familie sau să apelați la consultațiile ambulatorii.

Este important ca locurile din spital să fie alocate pentru cazurile cu necesități urgente.

Prin respectarea acestor recomandări, putem contribui cu toții la menținerea unui flux optim de pacienți în spital și la prevenirea suprasolicitării UPU-SMURD și Secției ATI”, subliniază conducerea Spitalului Clinic.

Pentru că au crescut semnificativ cazurile de gripă, atât la copii, cât și la adulți, cei de la spital fac un apel către populație.

Bistrițenilor li se recomandă să respecte măsurile de prevenire și să ia măsuri la primele simptome de boală, pentru a evita complicațiile și aglomerarea spitalelor.

1. Prevenirea infecțiilor respiratorii:

  • spălați-vă frecvent pe mâini cu apă și săpun;
  • evitați contactul cu persoanele bolnave;
  • purtați mască în locuri aglomerate, mai ales dacă sunteți persoane vulnerabile: vârsta peste 65 de ani, cu boli asociate, cu patologie oncologică și tratament imunosupresor;
  • consumați fructe și legume bogate în vitamina C;
  • folosiți suplimente alimentare pe bază de vitamina C, vitamina D și zinc;
  • vaccinați-vă împotriva gripei, acolo unde este posibil;
  • respectați igiena respiratorie și eticheta tusei (tehnica de tuse și strănut cu utilizarea batistelor nazale de unică folosință, cu poziționarea la minim 1 metru față de celelalte persoane, urmată de igiena mâinilor sau tuse și strănut în plica cotului).

2. Tratament la primele simptome:

  • suplimente de vitamina C, vitamina D și zinc;
  • hidratare corespunzătoare, mai ales în caz de febră;
  • utilizare de simptomatice: antiinflamatoare (dacă nu există contraindicații), antitermice, dezinfectante oro-faringiene etc.
  • odihnă! Ea are rol foarte important în refacerea imunității;
  • NU luați antibiotic decât dacă aveți recomandare de la medic.

3. Prezentare de urgență la medic dacă:

  • febra este rezistentă la tratament antitermic și reapare și după 72 ore de la debutul simptomelor;
  • apar dificultăți la respirație;
  • spută muco-purulentă;
  • alterarea stării de conștientă.

Se recomandă efectuarea testului de gripă încă de la debutul simptomelor. Prezentați-vă la medicul de familie, dacă testul este pozitiv. Acesta va iniția tratamentul, cu atât mai eficient cu cât se inițiază mai devreme”, avertizează conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița. 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos:

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari.