4.4 C
Bistrița
joi, aprilie 18, 2024

Heniu a scos egalul cu Olimpia Cluj! Lupta pentru titlu continuă

Derby-ul anului în fotbalul feminin românesc s-a încheiat. Heniu Prundu Bârgăului a făcut egal cu Olimpia Cluj, pe gazonul de la Bârgău Arena. Meciul a început la ora 14:00, iar echipele au mers cap la cap până în ultima secundă.

Până la pauză nicio echipă nu a înscris. Existau câteva faze discutabile, la care arbitrul se făcea că nu vede de ambele părți, ia jocul a fost lăsat să fie unul dur. După pauză, de la scorul de 0-0, ambele echipe trăgeau să ajungă în careul de 16 metri al adversarului.

Șuturile pe poartă au fost destul de moi și distante, însă Clujul a trecut în avantaj în minutul 63 după ce au plimbat mingea în careu și s-au îngrămădit la 6 metri de plasa porții. Până la urmă a fost gol, iar Heniu și-a schimbat total jocul.

Antrenorul bârgăuancelor, Călin Svoboda, a făcut trei schimbări și a băgat aproape toată echipa în atac, riscând astfel să piardă meciul la diferență mai mare. Nu s-a întâmplat, însă, așa.

După schimbările făcute, echipa a fost mult mai agresivă și mai incisivă. Au încercat să ajungă mai des la faze fixe, cornere și să atace prin învăluire poarta.

În minutul 91, toată speranța era pusă într-o fază fixă la aproximativ 30 de metri de poartă. Heniu centrează, mingea ajunge înalt în careu și se înfige în plasa porții Olimpiei Cluj.

După ce au egalat (1-1), Prundu Bârgăului avea șansa de a înscrie din nou de două ori, mingea trecând la câțiva centimetri de poartă după o altă centrare transformată în șut.

Fetele de la Heniu au demonstrat prin acest meci că ar fi pregătite inclusiv de câștigarea campionatului. De un an și jumătate nu au pierdut, celălalt meci din campionat cu Olimpia fiind tot un egal.

Încă există speranța ca Heniu să câștige campionatul. Clujul e o echipă bună, dar care se poate împotmoli pe parcursul meciurilor viitoare.

Heniu Prundu Bârgăului 1-1 „U” Olimpia Cluj (0-0 pauză)