1.7 C
Bistrița
vineri, februarie 27, 2026

High-tech! Ecrane interactive ultraperformante, cu table batante – în 18 licee din Bistrița-Năsăud

Săptămâna aceasta, 18 licee din județul Bistrița-Năsăud au fost dotate cu echipamente gândite să transforme sălile de clasă într-un hub de interacțiune și inovare. Investiția totală se ridică la aproximativ 600.000 de lei – anunță Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud.

Săptămâna aceasta, 18 licee din județul Bistrița-Năsăud au făcut un pas major spre digitalizare, primind ecrane interactive ultraperformante de 75 de inch, montate pe un stand electric ajustabil, alături de două table batante.

Aceste echipamente, oferite prin proiectul ROSE, sunt gândite să transforme sălile de clasă într-un hub de interacțiune și inovare”, potrivit ISJ BN.

Astfel, profesorii pot îmbina metodele tradiționale cu resurse digitale moderne, încurajând participarea elevilor și stimulând colaborarea în timp real.

În plus, interactivitatea și flexibilitatea acestor ecrane permit profesorilor să personalizeze experiențele de învățare, adaptându-se mai ușor ritmului fiecărui elev.

Este un moment de redefinire a educației, unde tehnologia devine aliatul cheie în pregătirea tinerilor pentru un viitor dinamic”, a mai precizat sursa citată.

Investiția totală se ridică la aproximativ 600.000 de lei.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Până la 16% reducere la piese esențiale pentru Škoda ta, doar la Materom Automotive

Șoferii din Bistrița care dețin un automobil Škoda mai vechi de 4 ani au, în această primăvară, un motiv în plus să treacă pragul service-ului autorizat din Cartier Viișoara. MATEROM AUTOMOTIVE lansează o ofertă limitată (valabilă până la 30 Aprilie), cu reduceri între 5% și 16%* la piese de schimb esențiale...

Șapa mecanizată semiuscată de la ARCSIM CONSTRUCT Bistrița: Secretul unei pardoseli perfect drepte și eficiente!

Sunteți în plin proces de construcție sau renovare? Atunci știți deja că baza unei case de calitate începe de la sol. Echipa ARCSIM CONSTRUCT Bistrița, cu peste 20 de ani de experiență, este cea la care puteți apela cu încredere când vine vorba despre șape mecanizate semiumede (semiuscate). Aceasta produce materialul direct pe șantier, cu pompa proprie, totul fiind realizat mecanizat, rapid și controlat.

Târgul de nunți ”Magia Nunților” te așteaptă la Giulia Bistrița! Poți câștiga rochia de mireasă mult visată sau costumul de mire dorit

Ediția de primăvară a târgului de nunți ”Magia Nunților” va avea loc la Restaurant Giulia în...