22.3 C
Bistrița
joi, iulie 31, 2025

Încă un bistrițean depistat pozitiv cu COVID 19, a decedat! Avea probleme cu inima

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat decesul unui bistrițean. Testarea COVID-19 a fost pozitivă. Bărbatul se afla la Institutul Inimii din Cluj-Napoca.

Numărul deceselor la nivel național, a persoanelor care au fost depistate pozitiv cu COVID-19, a ajuns la 362.

În ultimele date furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, apare și un bistrițean.

Bărbatul de 55 de ani a fost internat la Spitalul Orășenesc Beclean în data de 12 aprilie, iar în 13 aprilie a fost transferat la Institutul Inimii din Cluj-Napoca.

Acolo a fost automat testat pentru COVID-19, rezultat ce a sosit pozitiv în data de 14 aprilie.

Tot ieri, bărbatul a decedat. Antecedentele sale medicale sunt: boală cardiovasculară, HTA, IMA în antecedente și AVC în antecedente.

Conform informațiilor oficiale, acesta ar fi al 10-lea pacient depistat pozitiv cu COVID-19 care a și decedat.

UPDATE

Directorul unității medicale din Beclean a adus lămuriri cu privire la pacient.

Informațiile din statistică sunt greșite. Bărbatul nu a stat o zi internat la noi la spital. A fost aproximativ o oră. Avea simptome clare de infarct și l-am transferat de urgență la Cluj. L-am tratat oricum ca pe un pacient suspect, așa cum facem cu fiecare pacient care ajunge la CPU Beclean” a declarat, pentru Bistrițenul.ro, Bogdan Tusa, managerul unității medicale din Beclean.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

APEL UMANITAR: Bistrițenii, invitați să doneze pentru comunitățile afectate din județul Suceava

4 puncte de colectare a donațiilor pentru comunitățile grav afectate de inundații din Suceava vor fi amenajate în Bistrița. „Greutățile prin care trec semenii noștri, la doar câțiva pași de noi, ne cer implicare, empatie și acțiune. Adresăm un apel către toți cei care pot și doresc să se alăture acestui efort umanitar...”

NOI locuri de muncă, disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Rombis, Amicii Building, Iproeb

Clinica Sanovil angajează Asistent Medical Generalist, Fiziokinetoterapeut, Infirmieră și personal Întreținere Tehnic. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Rombis, IPROEB, Aquabis, GB Instaplan și Amicii Building. Oferta completă, mai jos:

ULTIMELE ZILE CU 10% AVANTAJ CLIENT LA ROȚI COMPLETE DE IARNĂ MERCEDES‑BENZ!

Sunt ultimele zile cu 10% AVANTAJ CLIENT la roți complete de iarnă Mercedes-Benz! Profită acum de această ofertă limitată!