9.9 C
Bistrița
luni, septembrie 29, 2025

Ionuț a fost operat și viața lui va fi acum normală! Doar că trebuie să pună jos 70.000 de eruo

Ionuț are 18 ani și tocmai a fost operat de o formă gravă de scolioză. Viața lui va fi cu totul alta odată ce va trece de partea de recuperare. Doar că părinții lui trebuie să pună urgent, jos, 70.000 de euro. AJUTĂM?

Este absolvent de clasa a XI-a, al Liceului Economic Năsăud. Ionuț Vartolomei e de loc din Parva și are 18 ani. Încă de la vârsta de 7 ani a avut de luptat cu scolioza.

Undeva de pe la 7 ani am început cu tratamente și recuperări. Am fost pe la Oradea. Atunci se vedea foarte puțin. Apoi a purtat corset. Doar de ceva vreme nu a mai purtat, deoarece nu îl mai ajuta deloc” a povestit, pentru Bistrițeanul.ro, Maria, mama lui Ionuț.

Apoi, au primit vestea că există o operație care îl poate ajuta să aibă o viață normală.

Problema e că se fac 4 – 5 astfel de operații pe an, că sunt foarte grele. Și e o echipă mare de medici care participă la operație. Și am avut câteva situații în care nu ne-am sincronizat. Ba era Ionuț răcit, ba a fost COVID, ba a avut doctorul altceva…și de când am discutat prima dată de operație, a durat ceva timp. Și în acest timp, situația lui s-a tot agravat!” a explicat Maria.

Acum e operat, e în spital și are nevoie de 70.000 de euro

Ionuț e în spital de aproape o lună de zile. A fost operat și va urma recuperarea. Doar că trebuie să plătească undeva la 70.000 de euro.

Am făcut analize, apoi l-au operat. Încă suntem în spital și mai avem de stat. După ce ne externează de aici, ne duc într-un centru de-al lor de recuperare. Chiar am discutat cu alți pacienți care au fost operați aici. O fată care a fost operată acum 5 luni a zis că are o cu totul altă viață: aleargă, înoată, face gimnastică. 

Doar că ne-au șocat costurile. Când am discutat inițial de operație era vorba de 30.000 de euro. Acum au ajuns la 67.400 euro operația și internarea. Și apoi e partea de recuperare, care costă undeva la 3.000 de euro. sperăm să nu fie mai mult. Că inițial atât ne-au spus că ne costă. Dar noi vom avea cam două săptămâni în plus de internare. Și costă 2300 de lei pe noapte. Nu știu. Oricum, e o sumă uriașă pe care nu o avem. Și orice ajutor e binevenit!” a explicat Maria Vartolomei.

Primarul comunei Parva a mobilizat localnicii să ajute

Ioan Strugari a publicat conturile în care se pot face donații, fiind conturile tatălui lui Ionuț.

”Stimați consăteni și toți cei care mă urmăriți,

Astăzi a început să circule pe Facebook o factură a unei familii din Parva, greu încercată. I-am contactat telefonic pentru a vorbi cu Maria și a afla amănunte. Nu intru în detalii, dar în acest moment familia se află la spital, în București, iar această sumă exagerată pentru o familie trebuie achitată până la externare.

În aceste momente, simpla distribuire a mesajului nu rezolvă problema reală a copilului. Vă invit și vă rog, indiferent cine sunteți , fie că mă cunoașteți, fie că nu, să venim urgent în sprijinul acestei cauze.

Pentru cei din Parva, vom face o listă la primărie, unde o colegă se va ocupa de centralizare. Nu vă putem obliga, dar recomand ca fiecare să contribuie, dacă se poate, cu aproximativ 100 de euro, pentru ca noi, parvenii, să putem acoperi această sumă necesară. Urmează și o altă factură pentru recuperare, care, la fel, va fi de ordinul miilor de euro.

Dumnezeu să vă binecuvânteze pe toți cei care veți fi solidari! Recomand ca miercuri și joi să ne căutați la primărie! Tabelele cu contribuții vor fi făcute publice pe grupul satului, pentru a nu apărea suspiciuni.

„Credința fără fapte este moartă.”

Distribuiți, vă rog!

  • Cont în lei la Banca Transilvania.
    • SWIFT=BTRLRO22
    • IBAN=RO40BTRLRONCRT0CZ0546001
    • Denumire client:Vartolomei Ioan
  • Cont în Euro la Banca Transilvania.
    • SWIFT=BTRLRO22
    • IBAN=RO84BTRLEURCRT0CZ0546001
    • Denumire client:Vartolomei Ioan

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Caravana Škoda începe mâine la Bistrița Retail Park!

Bistrița se pregătește pentru unul dintre cele mai așteptate evenimente auto ale toamnei: Caravana Škoda, care va avea loc sâmbătă și duminică, 27–28 septembrie, între orele 10:00 și 18:00, în parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros).

MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița angajează Consilier Vânzări Auto

MATEROM AUTOMOTIVE, unul dintre cei mai importanți dealeri auto din orașul Bistrița, își mărește echipa și lansează o oportunitate de carieră pentru cei pasionați de domeniul automotive și vânzări: Consilier Vânzări Auto.

NOI locuri de muncă, în Bistrița: Se caută bucătar, pizzer, electricieni, sudor MIG/MAG & Electric, lăcătuși și muncitori

INST-Nistor angajează ingineri construcții civile, elecricieni, tehnician decontare / ofertare / licitații, Instalatori. Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer. Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric și lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Fan Courier, Grand Hotel COROANA sau GB Instaplan. Oferta completă, mai jos: