21.2 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

A venit cu medalie de la Mondiale! Ioana Sîngeorzan a dus Bistrița pe podiumul lumii la tenis

Ioana Sîngeorzan practică tenisul de masă și reprezintă Bistrița și România la lotul național. Sportiva legitimată la Gloria 2018 a adus acasă bronzul mondial pe echipe de la Campionatul Mondial din Tunisia.

Vicecampioană europeană, Ioana Sîngeorzan a făcut din nou performanță în sportul pe care îl practică.

Sportiva bistrițeană împreună cu Elena Zaharia, Andrea Teglaș, Camelia Mitrofan, respectiv lotul de tenis de masă a României și antrenorii Elena Sebe și Alexandru Dincă au cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de Juniori din Tunisia.

Cum au arătat meciurile:

La Under-19, România a dispus în sferturi de Singapore cu 3-1, prin punctele reuşite de Ioana Sîngeorzan, 3-0 (11-5, 11-8, 11-8) cu Jingyi Zhoy şi Elena Zaharia, 3-0 (11-8, 11-6, 11-5) cu Zhao-Yun Tan şi 3-1 (11-9, 9-11, 11-9, 11-6) cu Jingyi Zhou. În alt meci, Camelia Mitrofan a pierdut cu 0-3 (7-11, 8-11, 6-11) partida cu Ser Lin Qian.

În semifinale, România a fost învinsă de Franţa cu 3-0. Ioana Sîngeorzan a pierdut meciul cu Prithika Pavade, scor 0-3 (8-11, 8-11, 7-11), Elena Zaharia a cedat în disputa cu Charlotte Lutz, scor 1-3 (6-11, 11-9, 6-11, 9-11), iar Andrea Teglas a pierdut partida cu Agathe Avezou, scor 2-3 (11-9, 7-11, 9-11, 12-10, 6-11).

 „Sunt foarte fericită să închei anul 2022 cu acest rezultat. M-am pregătit foarte bine, am venit încrezătoare și mă bucur că am reușit să obținem medalia de bronz cu echipa României. Mulțumesc tuturor celor care au fost lângă mine și m-au ajutat să ajung în cea mai bună formă la Campionatul Mondial”, a spus Ioana Sîngeorzan.
Alături de Ioana a fost antrenorul de tenis de masă de la CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, Alex Dincă, premiat și el pentru reușita echipei naționale a României.
„Ne bucurăm să încheiem anul 2022 cu o medalie la Campionatul Mondial. Ne-am pregătit pentru această competiție, am muncit, am crezut în noi și rezultatul a venit. O felicit pe Ioana pentru pentru rezultatele obținute în acest an. Implicarea și determinarea ei au dat roade iar acest lucru mă bucură. Mulțumesc tuturor celor implicați în acest club minunat pentru susținerea secției de Tenis de Masă”, a declarat antrenorul Ioanei, Alex Dincă.
foto/info: CS Gloria 2018/Facebook

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: