19.8 C
Bistrița
joi, septembrie 11, 2025

New York Rolls, desertul momentului inventat în SUA care s-a viralizat pe Tik Tok, de gustat și la Bistrița, la Sweet Iris

La Sweet Iris din Bistrița găsiți deja celebrele New York Rolls, un desert special inventat în SUA acum câțiva ani, care s-a viralizat pe rețelele de socializare. Și la bistrițenii se dau în vânt după foietajul cu umplutură de vanilie, Oreo, ciocolată sau caramel.

New York Rolls, desertul special, importat tocmai din SUA, este cea mai „la modă” prăjitură de pe rețelele de socializare. Cu mic cu mare, toți vor să guste foietajul cu umplutură de vanilie, ciocolată, caramel sau chiar Oreo. Nu înainte de a-i face o fotografie sau un clip care ajunge, evident, pe rețelele de socializare.

Acesta se găsește și la Bistrița, mai exact la Patiseria Sweet Iris și se numără printre cele mai cerute preparate ale sale. Pentru a potoli pofta bistrițenilor de dulce, Patiseria Sweet Iris face zilnic peste 100 astfel de deserturi.

Puteți încerca New York Rolls cu vanilie, ciocolată, caramel sau chiar Oreo. Un astfel de desert poate fi cumpărat cu 9 lei, la jumătate de preț față de cofetăriile cu ștaif din Cluj-Napoca, de exemplu.

„Desertul momentului” a apărut acum doi ani în patiseriile newyorkeze și au început să facă furori în numeroase alte state. Sunt spirale foietate, umplute cu cremă și glazurate.

Melcișorii sunt făcuți dintr-un aluat foietat dospit special, pentru croissante. Sunt produse de lux, care necesită ingrediente de calitate, timp, răbdare, o rețetă bună și talent de patiser.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: