19.4 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Ninsoarea de noaptea trecută a dat bătăi de cap șoferilor! S-a circulat cu dificultate în Pasul Tihuța și în Dealul Ștefăniței

Șoferii care au avut de tranzitat Pasul Tihuța sau Dealul Ștefăniței au avut nevoie de atenție sporită. În ambele zone s-a circulat în condiții de iarnă, cu șoseaua acoperită de zăpadă și viscol constant.

Potrivit unei informări a centrului InfoTrafic al Poliției Române, azi dimineață, la ora 06:30, pe DN17, în Pasul Tihuța, Vatra Dornei și Poiana Stampei ningea viscolit, iar zăpada era depusă pe carosabil. Zăpada frământată în Piatra Fântânele, pe carosabil, ajungea la 5 cm. Probleme au fost și pe DN 17C, pe Dealul Ștefăniței.

Conform dispeceratului Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, s-a intervenit cu 26 de utilaje pe DN 15A, DN 17, DN 17C și DN 17 D, cu 243 de tone de material antiderapant.

Jumătate din județul Bistrița-Năsăud se află sub cod portocaliu de viscol și ninsori până mâine dimineață. Cealaltă jumătate de județ este sub cod galben de viscol și ninsori.

Foto: Arhivă

 

 

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: