2.7 C
Bistrița
vineri, decembrie 12, 2025

Pădurar cercetat pentru fals informatic: 25 de avize falsificate în SUMAL

În urma cercetărilor și probelor administrate în cadrul unui dosar penal, întocmit pentru comiterea infracțiunii de fals informatic, polițiștii Serviciului de Ordine Publică auidentificat un bărbat de 38 de ani, din Nușeni, bănuit de comiterea faptei.

Din investigațiile efectuate a reieșit faptul că, în perioada 10 septembrie – 7 noiembrie 2024, bărbatul, având calitatea de pădurar, ar fi emis 25 de avize de însoțire a materialului lemnos, iar la rubrica ”mijloc de transport” ar fi înscris un alt număr de înmatriculare decât al celui pe care a fost încărcat materialul lemnos, în scopul eludării legii.

Astfel, materialul lemnos și-ar fi pierdut proveniența legală, fiind transportat de către un transportator neînregistrat ca profesionist în SUMAL 2.0. La data de 11 aprilie, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean a dispus luarea măsurii preventive a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, iar printre măsurile stabilite de procurorul de caz se află și interdicția bărbatului de a utiliza programul informatic SUMAL 2.0.

Polițiștii Serviciului de Ordine Publică Bistrița-Năsăud continuă cercetările pentru documentarea faptei și tragerea la răspundere a persoanelor vinovate.

Foto: Arhivă

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...