2.6 C
Bistrița
marți, ianuarie 27, 2026

PARVA: O dronă îi va ajuta pe salvatori să ajungă în cel mai scurt timp posibil la locul producerii accidentelor

Primăria Parva a achiziționat o dronă care va fi folosită de SVSU și care va oferi, în timp real, informații despre locul exact al producerii unor eventuale accidente pe raza comunei. Investiția îi va ajuta pe salvatori să ajungă în cel mai scurt timp posibil la locul unde sunt solicitați să intervină.

Un „sistem aerian fără pilot uman la bord” – compus din dronă, stație mobilă, camere, cu diverse sisteme, softuri și accesorii/elemente conexe acestora a fost achiziționat recent de Primăria Parva.

Ioan Strugari, primarul comunei Parva, a declarat pentru Bistrițeanul.ro că „drona va fi folosită de către Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Parva. Practic, cu ajutorul acesteia, se vor oferi, în timp real, date exacte despre locul producerii unor eventuale incidente. Să zicem că un accident s-a produs într-un numit loc din comună. Drona este trimisă acolo, identifică zona, preia coordonatele, care sunt transmise prin 112 celor care vor interveni în teren, cum ar fi SMURD-ul sau Salvamontul”.

Pe raza comunei au avut loc, de-a lungul timpului, mai multe accidente în zone greu accesibile, la vânătoare, dar și în urma activităților de exploatare forestieră, când s-au răsturnat TAF-uri sau alte utilaje.

Investiția se ridică la suma de aproape 400.000 de lei, fiind finanțată prin PNRR.

Sursă foto bzi.ro

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: