25.2 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

PERFORMANȚĂ: Valoarea de piață a Teraplast trece de un miliard de lei

Grupul Teraplast a sărit de un miliard de lei cifră de afaceri în 2020. Mai mult, grupul a reușit să își dubleze și profitul net.

Cu cele două divizii de mase plastice și metal, Teraplast a reușit să treacă de un miliard de lei cifră de afaceri. Aproape 400 de milioane de lei este aportul diviziei Plastic, care rămâne în grup după vânzarea diviziei metal și a celei de profile de tâmplărie. Profitul s-a dublat și el, ajungând la 79 de milioane de lei.

Diviziei de Plastic i se alătură din acest an Teraplast Folii Biodegradabile și firma Somplast din Năsăud.

„Creșterea cifrei de afaceri ar fi fost și mai mare, dacă nu am fi fost limitați de capacitatea de producție. Exporturile au fost de 9% din cifra de afaceri și ne propunem să ajungem la 15% pe toată firma, atât cât au fost exporturile de granule. Am deci să facem în 2021 investiții de peste 157 de milioane de lei, pentru a fi mai rapizi în livrări și să nu mai ajungem să refuzăm clienții din lipsă de capacitate”, spune directorul comercial al Teraplast, Ovidiu Gurău.

În acest moment, Teraplast este cel mai mare procesator de PVC din Estul Uniunii Europene. Compania își propune ca, prin investițiile realizate anul acesta și cel viitor, să devină lider în România la producția de țevi de politilenă și la producția de ambalaje flexibile. Achiziția de noi companii va continua.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: