22.9 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Timp de 5 zile, cei mici și cei mari sunt așteptați la subunitățile ISU din Bistrița-Năsăud să experimenteze viața de pompier

“Ziua protecției civile” este sărbătorită de pompierii militari din toată țara, inclusiv în Bistrița-Năsăud. Pe 28 februarie se împlinesc 90 de ani de la înființarea acestui serviciu care s-a ocupat cu apărarea pasivă a cetățenilor contra atacurilor aeriene.

La Bistrița, Ziua protecției civile este sărbătorită cu activități în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud. Între 27 februarie și 3 martie, toate punctele de lucru ale pompierilor (Bistrița, Năsăud, Beclean, Sângeorz – Băi, Prundu Bârgăului, Lechința) vor fi deschise pentu public, în intervalul orar 10:00-18:00.

De asemenea, în 1 Martie ISU Bistrița va testa sirenele :

„Sirenele vor fi verificate și prin transmiterea către populație a unor mesaje vocale privind evenimentul desfășurat și măsurile de protecție ce se impun în astfel de situații. În aceiași zi vom prezenta, printr-un material video, un adăpost de protecție civilă din municipiul Bistrița”, informează ISU BN, într-un comunicat de presă.

În întreg județul, pompieri militari și voluntari SVSU vor participa la întâlniri cu elevii liceelor și școlilor gimnaziale pentru a le prezenta exerciții demonstrative și pentru a le explica modalități preventive în caz de pericol.

Foto: ISU Bistrița-Năsăud

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: