Potrivit primarului Gabriel Lazany, municipalitatea demarează procedura pentru contractarea studiului de fezabilitate pentru modernizarea și extinderea centurii, la patru benzi.
Primăria Bistrița caută o firmă care să se ocupe de studiul de fezabilitate pentru proiectul de modernizare și extindere a fostei centuri, la patru benzi. Conform edilului, săptămâna aceasta sunt demarate procedurile pentru contractarea studiului de fezabilitate.
Studiul de fezabilitate nu doar că va da soluția pentru acest proiect, ci va stabili și niște costuri aproximative, dar și un termen așteptat de execuție a lucrărilor. La prezentarea primului an de mandat, primarul Gabriel Lazany a precizat că cel mai probabil în prrimăvară se vor cunoaște mai multe detalii despre ce presupune acest proiect, atunci urmând să fie gata studiul de fezabilitate.
Municipalitatea a început încă de luna trecută măsurătorile pentru a vedea care este capacitatea portantă a drumului.
Primarul Gabriel Lazany spune că extinderea fostei centuri la 4 benzi, precum și banda reversibilă în plus la ieșirile și intrările din oraș vor reduce cu până la 30% ambuteiajele și aglomerația din trafic.













