0.5 C
Bistrița
joi, decembrie 18, 2025

Judecătorii din Bistrița-Năsăud protestează de astăzi! Cum îi afectează pe cei care au procese:

Judecătorii Tribunalului Bistrița-Năsăud și cei de la judecătoriile Bistrița și Năsăud își suspendă activitatea de astăzi. E un semn de protest față de intenția guvernanților de a modifica modul de acordare a pensiilor speciale. Astfel, în perioada următoare se vor judeca doar cauzele urgente, celelalte fiind amânate.

Într-un comunicat de presă, Tribunalul Bistrița-Năsăud anunță că își va suspenda activitatea începând de astăzi, ca semn de protest la modificările „intempestive aduse proiectului de lege privind modificarea Legii nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor”.

„În perioada suspendării activității vor fi înregistrate și repartizate toate dosarele primite în instanță, precum și actele depuse ulterior la dosare, urmând să se efectueze procedura prealabilă și judecarea cauzei doar în dosarele cu caracter urgent stabilite pentru perioada vacanței judecătorești. Procedura prealabilă în cauzele care nu sunt urgente, precum și judecarea acestor cauze, vor fi amânate”, se arată în comunicatul Tribunalului.

Și magistrații de la Judecătoria Bistrița vor protesta în acealași mod. La fel și cei de la Judecătoria Năsăud.

„Facem cunoscut opiniei publice faptul că am fost nevoiți să recurgem la această formă de protest, fiind în interesul societății ca statutul judecătorului să fie unul puternic, respectat și independent, statutul nefiind un privilegiu al judecătorului, ci dreptul societății de a avea o justiție independentă și imparțială.

Pensia judecătorilor, de serviciu și nu specială, așa cum s-a afirmat în spațiul public, este consacrată în legislația națională încă din 1997, iar legiuitorul nu a oferit niciun argument rezonabil pentru a o elimina. Ea a fost concepută tocmai pentru a consolida statutul judecătorului și garanțiile de indepentență pe care acesta trehuie să le ofere”, se mai arată în comunicatul Judecătoriei Bistrița.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. daca e pensie de serviciu sa fie platita din banii ministerului justitiei, nu de la bugetul consolidat!!! asa nu are nimeni treaba! din taxele lor judiciare!!!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la IPROEB, Aquabis și Arcsim Construct! NOI locuri de muncă, în Bistrița, Năsăud și Beclean

IPROEB angajează operatori cabluri electrice, Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Restaurant ARENA by Casa EMA, ARCSIM Construct, Fan Courier sau Crama Jelna.

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.