12.8 C
Bistrița
vineri, aprilie 17, 2026

PROVOCAREA elevilor CNLR: Le dați uleiul uzat și ei primesc săpun în internat

Elevii de la CNLR au găsit o metodă inedită de a face rost de săpun în internat. Ei adună uleiul uzat, îl oferă unei companii, și primesc la schimb săpun. Dacă-i ajutați, și voi puteți primi premii.

Elevii Colegiului Național ”Liviu rebreanu” vin cu o provocare. Aceștia au găsit o metodă să valorifice uleiul uzat. În loc să ajungă în zone unde să polueze, mai bine se transformă.

Printr-un parteneriat cu un producător de săpunuri naturale, dau la schimb uleiul uzat pentru săpun în internat.

O idee sustenabilă marca SmartAct CNLR: de colectare şi valorificare a uleiului alimentar uzat din gospodării. Datorită unui parteneriat cu producătorii săpunului „Cheia”, putem da acum un alt parcurs uleiului ars, odinioară vărsat în chiuvete. Colectarea şi predarea acestuia către „Cheia” va aduce în schimb săpun lichid bio pentru băile din campusul CNLR.

Este vorba despre protejarea mediului, despre beneficiile aduse de utilizarea unui produs de curățenie 100 % natural şi, mai mult decât atât, despre responsabilizare civică” anunță aceștia pe pagina de Facebook a Colegiului.

Elevii CNLR vă provoacă și pe voi să reciclați uleiul uzat și să li-l dați lor pentru a-l livra celor de la Cheia. Și astfel, chiar și voi puteți primi premii.

CE trebuie să faceți:

Dacă doriți să răspundeți provocării elevilor CNLR, sunt câțiva pași importanți de urmat.

Detalii importante:

  •  ⁠uleiul colectat se va turna, după răcire şi fără risc de contaminare cu apa sau alte substanțe chimice, în peturi de 5 l, nefiind necesară strecurarea acestuia;
  •  ⁠predarea peturilor etanşe, cu capac bine strâns, se va face la şcoală în fiecare vineri, începând cu 17 octombrie până în iunie 2026, în intervalul orar 7.30-8.00;
  • ⁠„campionii” colectării vor primi premii şi recompense din partea Clubului „SmartAct Liviu Rebreanu” (lideri prof. Rodica Arapu și Georgiana Marti), inițiatorul şi coordonatorul proiectului intitulat „Sustenabilă ideea: ulei ars la schimb pe „Cheia”.” au anunțat elevii reprezentanții CNLR.

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari. 

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, florist, asistent generalist, electricieni

Casa EMA angajează instalator priceput și serios, STEWO Năsăud caută Facturist, Asistent manager, Controlor calitate și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil și Aquabis, dar și la GB Instaplan, Crama JELNA sau Transmixt. Oferta completă, mai jos:

FOTO: La Papetăria FOLDER, iepurașul găsește zeci de cadouri inspirate pentru copiii cuminți

Cadourile de Paște pe care iepurașul le aduce celor mici, ba chiar și celor mari, sunt...