16.8 C
Bistrița
sâmbătă, noiembrie 1, 2025

Rombat își face cadou de Crăciun inaugurarea parcului fotovoltaic la Copșa Mică, unde se va recicla exclusiv cu energie verde

Chiar înainte de Crăciun, Rombat a deschis parcul fotovoltaic de la Copșa Mică, unde se vor recicla baterii uzate exclusiv cu energie verde.

Rombat a pus în funcțiune parcul fotovoltaic de la Copșa Mică, centrul de reciclare a bateriilor uzate al producătorului.

„Cu 920 KW de putere instalată, 8 invertoare de 115 KW și 1746 panouri fotovoltaice, avem capacitatea de a ne susține activitatea într-un mod prietenos cu mediul înconjurător, reducând totodată amprenta de carbon. Acesta este primul proiect finalizat în România cu finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), sprijinit de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene”, informează Rombat.

Prin această investiție, la REBAT Copșa Mică se vor recicla bateriile uzate exclusiv cu energie verde. Rombat mai amenajează un astfel de parc fotovoltaic și la Bistrița.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...