Scandal în mai multe familii din județul nostru, de Anul Nou! Un bărbat și-a bătut soția, la Țagu, iar altul în Beclean. Un alt bărbat, din Susenii Bârgăului, pe fondul consumului de alcool și a unor neînțelegeri, și-a amenințat soția, provocându-i o stare de temere.
În data de 1 ianuarie, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Lechința au fost solicitați să intervină la un scandal semnalat într-o familie din Țagu.
„La locul evenimentului polițiștii au constatat că un bărbat de 51 de ani, pe fondul consumului de alcool și a unor discuții în contradictoriu, în timp ce se afla la domiciliu împreună cu familia, și-ar fi agresat fizic soția.
În urma intervenției polițiștilor și a aplanării stării conflictuale, s-a constatat oportunitatea emiterii unui ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului de 51 de ani.
Polițiștii au întocmit și un dosar de cercetare penală cu privire la infracțiunea de violență în familie, urmând documentarea faptei„, potrivit IPJ BN.
În aceeași zi, polițiștii din cadrul Poliției orașului Beclean au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat și-ar fi agresat fizic soția, în Beclean.
Și în acest caz a fost emis un ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului de 39 de ani, care s-a ales cu dosar penal.
În data de 2 ianuarie, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că soțul acesteia provoacă scandal la locuința comună din Susenii Bârgăului.
La locul sesizării, polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 46 de ani, din Susenii Bârgăului, pe fondul consumului de alcool și a unor neînțelegeri i-ar fi adresat amenințări de natură să-i provoace o stare de temere, soției sale.
„Cu privire la cele constatate și în urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat oportunitatea emiterii unui ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului de 46 de ani.
Totodată, polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului au întocmit un dosar penal cu privire la infracțiunea de amenințare, urmând documentarea faptei”, a mai precizat sursa citată.













