4.6 C
Bistrița
vineri, octombrie 3, 2025

SCANDAL în Primărie: Angajații vor salarii mai mari, Crețu susține că nu sunt bani decât pentru unii!

Pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Local din această lună va fi un proiect privind aprobarea unor creșteri salariale. Liderul Sindicatului Salariaților a cerut mărirea TUTUROR salariilor celor din primărie. Crețu a susținut că nu există bani decât pentru unii. S-a lăsat cu scandal. AFLĂ detalii:

Săptămâna viitoare va avea loc prima ședință de Consiliu Local din anul 2020. Pe ordinea de zi se află și un proiect privind unele creșteri salariale.

Se propune majorarea salariilor celor care sunt încadrați cu salariul minim pe economie. Acest lucru se datorează modificării de la nivel național, salariul minim crescând de la 2020 la 2230 lei.

Nu ne permitem alte creșteri salariale”, a subliniat primarul Ovidiu Crețu în ședința de lucru.

Totuși, această mențiune nu a mulțumit-o pe șefa Sindicatului Liber al Salariaților din PMB. Aceasta a solicitat creșterea TUTUROR veniturilor, fie că e contractual sau funcție publică, cu 7,2 la sută.

Anul trecut ați introdus indemnizația de hrană în salariu, ceea ce a dus, de fapt, la scăderea acestuia. Pentru că indemnizația de hrană nu se calculează la concediile medicale, de odihnă sau zile libere”, și-a susținut poziția Sabina Malaicu.

La răspunsul „NU SUNT BANI LA BUGET”, venit de la primar, Malaicu a adus o serie de exemple de salarii cuprinse între minim și maxim.

Mirela Dumitru, șefa resurselor Umane a explicat că „salariile acestea se datorează introducerii în salariu a sporurilor acordate celor ce lucrează pe proiecte. Acest lucru e valabil la toate primările din țară.

„Și referentul de specialitate, îngrijitorul și asistentul medical primesc sporuri de participare la proiecte??”, a întrebat liderul de sindicat, fără a primi un răspuns satisfăcător.

S-a adus în discuție și acordarea de sporuri de condiții vătămătoare asistenților personali.

„De ce doar îngrijitorii la domiciliul, care lucrează doar 8 ore pe zi, să primească acest spor? Asistenții personali care lucrează 24 din 24 nu au acest drept?”, a mai întrebat Sabina Malaicu.

Primarul a promis că se va discuta cu Radu Dreptate, șeful Serviciului Social din cadrul primăriei, și dacă există legislație în acest sens, se vor acorda sporuri de vătămare și asistenților personali.

 

 

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Drumuri fără griji cu ROMBAT: Bateria Champion EFB îți aduce un voucher de combustibil OMV de 100 RON!

Compania bistrițeană ROMBAT, unul dintre cei mai importanți ambasadori ai României în industria de automotive la nivel mondial, îi răsplătește pe clienți, luna aceasta și în noiembrie, cu o ofertă specială. Achiziționarea unei baterii Rombat Champion EFB aduce un bonus pe măsură: un voucher de combustibil OMV în valoare de 100 RON!

NOI locuri de muncă, în Bistrița: Se caută inginer automatist, instalatori, muncitori, ajutor bucătar și pizzer

Aquabis organizează recrutare pentru un post de inginer automatist și trei mecanici. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor care caută ingineri construcții civile, dar și la Crama Veche, Îndemânarea Construct, Fan Courier, Grand Hotel COROANA sau GB Instaplan. Oferta completă, mai jos:

Toamna e mai faină la Rollin Smoke! Barmanii Alex și Moldo așteaptă provocări: tu zici băutura preferată, ei îți fac un cocktail personalizat

Să nu fiți triști că a venit toamna și serile pe Pietonal și-au pierdut din farmec! E momentul în care încep serile de poveste la Rollin Smoke, unde continuă povestea Brikada cu Alex și Moldo, barmanii care prepară și astăzi cocktailurile spectaculoase cu care v-au sedus de-a lungul anilor. Iar dacă nu știați, băieții care au scris istorie aici adoră să vă surprindă cu cocktailuri create pe loc, după băutura voastră preferată!