6.3 C
Bistrița
vineri, martie 20, 2026

Școala începe luni cu autobuze Transmixt EXCLUSIV pentru elevi

Elevii care vin la școală din cartierele Unirea sau Viișoara vor avea de luni transport exclusiv. Transmixt pune le dispoziție autobuze pe linia 2 dedicate elevilor, de luni până vineri.

Numărul elevilor care fac naveta în oraș, din cartierele Viișoara și Unirea, a crescut simțitor. Pentru a decongestiona traficul și a-i ajuta să ajungă în siguranță la școală, de luni, vor exista autobuze suplimentare pentru ei.

Transmixt va dubla linia 2 cu câte un autobuz dedicat doar elevilor. Aceștia vor putea circula pe baza carnetului de elev.

Traseul este valabil de luni până vineri, având un program strict de funcționare.

Începând de luni, 3 noiembrie 2025, în zilele școlare, introducem autobuze dublură pe linia 2, dedicate exclusiv elevilor.

  • Autobuzele vor fi electrice și vor avea în parbriz plăcuțe de traseu cu inscripția „Linia 2 ELEVI”.
  • Aceste curse sunt destinate exclusiv elevilor, care vor călători pe baza cardului galben.
  • Șoferii au dreptul să solicite dovedirea calității de elev, prin prezentarea carnetului vizat.

Programul curselor dublură pentru elevi:

  • Plecare din Viișoara, din capătul de traseu nr. 2 (stația 29) – ora 7:20, ca dublură la cursa obișnuită de la 7:20 din Viișoara.
  • Plecare din Unirea, din stația de vis-a-vis de Pensiunea Sheriff (stația nr. 50) – ora 7:15, ca dublură pentru autobuzul care pleacă la 7:10 din zona Valea Slătiniței – Str. Viile cu Pomi.

Autobuzele dublură vor circula în tandem cu cele titulare, însă vor putea fi utilizate doar de către elevi.

Rugăm elevii din cele două zone să folosească aceste curse dedicate pentru deplasarea spre școală.

Totodată, îi rugăm pe ceilalți călători să fie înțelegători și să utilizeze doar autobuzele titulare ale liniei 2”, este mesajul transmis de reprezentanții Transmixt.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Mai, dar sunteti culmea… De ce aceasta ” Linie 2 ELEVI ” , nu are capat de linie la Casa Agronomului si de ce doar de la Sheriff… ? De la Casa Agronomului, sunt multi elevi care fac naveta la scolile din Bistrita… ? Astia vor merge tot cu linia 2 A ( sau 2 barat )… ? Vesnic, ruta de autobuze ” Casa Agronomului ” ( Statia 52 sau 53 fabrici ) … din Unirea a fost neglijata si prost organizata .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....